Štvrtok, 28. september 2023
Slnečno  20,5 °C
Mimoriadne správy

Mexická sopka Popocatépetl sa prebudila k životu, ohrozuje približne 25 miliónov ľudí

 Webnoviny  19. máj 2023  83  
Mexická sopka Popocatépetl sa prebudila k životu, ohrozuje približne 25 miliónov ľudí

19.5.2023 (SITA.sk) - Mexická sopka Popocatépetl sa tento týždeň opäť prebudila k životu. Chrlila obrovské oblaky popola, ktoré prinútili 11 dedín v jej blízkosti zrušiť školské vyučovanie.

Popocatépetl vysoká 5 426 metrov je druhou najvyššou sopkou Mexika po vulkáne Citlaltépetl. Leží len 70 kilometrov od metropoly Mexico City.

Odkedy sa sopka známa aj ako „El Popo“ v roku 1994 prebudila z dlhého spánku, vytrvalo už takmer 30 rokov chrlí toxické výpary, popol a kusy žeravého kameňa. V okruhu 100 kilometrov okolo nej žije približne 25 miliónov ľudí.

Okolo vrcholu sopky sa nachádza šesť kamier, termovízne zariadenie a 12 seizmologických monitorovacích staníc, ktoré nepretržite fungujú 24 hodín denne a hlásia informácie do hlavného centra v Mexico City, ktoré tak môže vydať varovanie pred prípadným nebezpečenstvom.


Odborníci sa obávajú, že silná erupcia by mohla prerušiť leteckú dopravu alebo pokryť oblakmi popola hlavné mesto a oblasť okolo neho.Viac k témam: Sopka, Sopka Popocatépetl
Zdroj: SITA.sk - Mexická sopka Popocatépetl sa prebudila k životu, ohrozuje približne 25 miliónov ľudí © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.