Pondelok, 23. september 2019
Oblačno  11,5 °C
Mimoriadne správy

Medzinárodný tribunál pre morské právo rozhodol, že Rusko musí prepustiť ukrajinských námorníkov

 Webnoviny  25. máj 2019  29
Medzinárodný tribunál pre morské právo rozhodol, že Rusko musí prepustiť ukrajinských námorníkov

BERLÍN 25. mája (WebNoviny.sk) - Rusko musí okamžite prepustiť tri ukrajinské plavidlá a 24 námorníkov, ktorých zadržalo v novembri.

V sobotu v Hamburgu o tom rozhodol Medzinárodný tribunál pre morské právo. Rusko sa pritom nezúčastnilo na nedávnom pojednávaní ani dnešnom vynesení verdiktu, svoj postoj sprostredkovalo len písomne.

Vlaňajšia konfrontácia v Kerčskom prielive, ktorý spája Čierne a Azovské more, znamenala opätovné zvýšenie napätia medzi Ruskom a Ukrajinou v súvislosti s anexiou Krymu z roku 2014.

Tribunál vyzval obe strany, aby sa zdržali konania, ktoré by mohlo vystupňovať napätie alebo predĺžiť konflikt. Rusko musí podľa rozhodnutia vrátiť lode Ukrajine a námorníkov pustiť domov, netrvá však na ukončení ich stíhania.

Rozhodnutie tribunálu je právne záväzné, no nemá moc ho vynútiť. Obe strany by mali 25. júna podať správy o tom, ako ho dodržiavajú.

Viac k témam: konflikt v Kerčskom prielive (Ukrajina - Rusko), Medzinárodný tribunál pre morské právo
Zdroj: Webnoviny.sk - Medzinárodný tribunál pre morské právo rozhodol, že Rusko musí prepustiť ukrajinských námorníkov © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.