Sobota, 21. september 2019
Jasno  4,9 °C
Mimoriadne správy

Medzi Ruskom a Ukrajinou sa údajne začala výmena väzňov, medzi nimi je Sencov aj Suščenko

 Webnoviny   7. september 2019  18
Medzi Ruskom a Ukrajinou sa údajne začala výmena väzňov, medzi nimi je Sencov aj Suščenko

7.9.2019 (Webnoviny.sk) - Ruský právnik, ktorý zastupoval Ukrajinca uväzneného za špionáž, tvrdí, že sa začala dlho očakávaná výmena väzňov medzi Ruskom a Ukrajinou.

Obvinenia popiera


Na Medzinárodné letisko Vnukovo údajne v sobotu dorazili autobusy, ktoré priviezli ukrajinských väzňov z moskovského väzenia.

Mark Fejgin prostredníctvom sociálnej a mikroblogovacej siete Twitter informoval, že medzi väzňami je 24 ukrajinských námorníkov, ktorých Rusko zadržalo v novembri, spolu s novinárom Romanom Suščenkom, ktorého zastupoval, a filmárom Olehom Sencovom.

O výmene sa začalo hovoriť ešte v auguste po tom, čo Sencova presunuli z väzenia na severe Ruska do Moskvy. Filmára zatkli v roku 2014 počas protestu proti ruskej anexii Krymu. Odsúdili ho na 20 rokov väzenia za sprisahanie s cieľom spáchať teroristické činy. On obvinenia popiera.

Porušili ruskú námornú hranicu


Námorníkov zadržali vlani v novembri aj s tromi loďami ukrajinského námorníctva, keď sa pokúšali preplávať cez Kerčský prieliv pri Kryme. Moskva tvrdí, že porušili ruskú námornú hranicu.

Výmena väzňov by mohla byť významným krokom k uvoľneniu napätia medzi Ruskom a Ukrajinou a mohla by zvýšiť šance na urovnanie konfliktu na východe Ukrajiny, ktorý si od roku 2014 vyžiadal už viac ako 13-tisíc obetí.

Viac k témam: väzni, väznica
Zdroj: Webnoviny.sk - Medzi Ruskom a Ukrajinou sa údajne začala výmena väzňov, medzi nimi je Sencov aj Suščenko © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.