Streda, 1. február 2023
Zamračené  1,1 °C
Mimoriadne správy

Masaker v Buči bol súčasťou „očistnej“ operácie Rusov, vyplýva zodpočutých rozhovorov

 Webnoviny   3. november 2022  44
Masaker v Buči bol súčasťou „očistnej“ operácie Rusov, vyplýva zodpočutých rozhovorov

3.11.2022 (Webnoviny.sk) - Zmasakrovanie civilistov v ukrajinskom meste Buča počas úvodných týždňov vojny bolo premyslenou operáciou Moskvy. Ruskí vojaci v zachytených telefonických rozhovoroch nazývali neľudské metódy voči ľuďom v Buči „očistou“.

Násilie bolo plánované


Agentúra AP a americká televízna stanica PBS, ktoré získali záznamy z Buče, uvádzajú, že násilie na civilistoch bolo dopredu zorganizované. Ruské spravodajské služby v predstihu pripravili zoznamy ľudí a vojaci chodili od dverí k dverám, aby identifikovali potenciálne hrozby.

Viac o téme: Vojna na UkrajineAko dokazujú videozáznamy, zvukové záznamy a rozhovory, tie osoby, ktoré neprešli touto filtráciou, vrátane dobrovoľných bojovníkov a civilistov podozrivých z napomáhania ukrajinským jednotkám, boli mučené a popravené.

Nestalo sa tak prvý krát


Takúto stratégiu na neutralizáciu odporu a terorizovanie miestnych obyvateľov, aby sa podriadili, ruské jednotky používali už v minulých konfliktoch, najmä v Čečensku.

Kremeľ neodpovedal na podrobné otázky zaslané agentúrou AP.

Zobraziť fotogalériu k článku:
Vojna na Ukrajine: Buča (fotografie)

Viac k témam: rusko-ukrajinský konflikt
Zdroj: Webnoviny.sk - Masaker v Buči bol súčasťou „očistnej“ operácie Rusov, vyplýva zodpočutých rozhovorov © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.