Utorok, 16. júl 2024
Slabý dážď  28,4 °C
Mimoriadne správy

Maďarsko sa neponáhľa, parlament tento rok členstvo Švédska v NATO zrejme neratifikuje

 Webnoviny  25. september 2023  241  
Maďarsko sa neponáhľa, parlament tento rok členstvo Švédska v NATO zrejme neratifikuje

25.9.2023 (SITA.sk) - Maďarský premiér Viktor Orbán v pondelok povedal, že jeho krajina sa neponáhľa s ratifikáciou snahy Švédska vstúpiť do Organizácie Severoatlantickej zmluvy (NATO), čo naznačuje, že severská krajina by mohla čeliť ďalším oneskoreniam v súvislosti s členstvom v aliancii.

Šanca je malá


Počas úvodnej jesennej schôdze maďarského parlamentu Orbán zákonodarcom povedal, že „nič neohrozuje bezpečnosť Švédska“, a preto sa Maďarsko „neponáhľalo“ s ratifikáciou vstupu Švédska do NATO.

Orbánovo vyhlásenie prišlo po tom, čo iní poprední maďarskí predstavitelia nedávno navrhli, aby sa švédska ratifikácia počas jesennej schôdze vôbec nedostala do programu parlamentu.

Máté Kocsis z Orbánovej strany Fidesz vo štvrtok povedal, že vidí „malú šancu“, že parlament bude o tejto záležitosti hlasovať tento rok.

Fínsko už je v NATO


Švédsko sa spolu s Fínskom vzdali desaťročia trvajúcej neutrality a vlani po začiatku ruskej invázie na Ukrajinu požiadali o vstup do NATO.

Zatiaľ čo Fínsko sa v apríli stalo 31. členskou krajinou aliancie, Švédsko na svoje členstvo ešte len čaká.

Maďarsko a Turecko sú jediné členské štáty NATO, ktoré neratifikovali jeho prístupové protokoly. Na prijatie nového člena treba ratifikáciu všetkých existujúcich členov aliancie.

Viac k témam: švédske členstvo v NATO, vstup do NATO
Zdroj: SITA.sk - Maďarsko sa neponáhľa, parlament tento rok členstvo Švédska v NATO zrejme neratifikuje © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.