Pondelok, 1. jún 2020
Slnečno  15,1 °C
Mimoriadne správy

Maďarsko po zásahu Súdneho dvora EÚ zatvára tranzitné zóny pre azylantov na srbskej hranici

 Webnoviny  22. máj 2020  35
Maďarsko po zásahu Súdneho dvora EÚ zatvára tranzitné zóny pre azylantov na srbskej hranici

22.5.2020 (Webnoviny.sk) - Maďarská vláda vo štvrtok oznámila, že zatvára tranzitné zóny na hranici so Srbskom, kde zadržiavajú žiadateľov o azyl, kým sa vybavujú ich žiadosti.

Šéf úradu vlády Gergely Gulyás uviedol, že preto zhruba 280 žiadateľov o azyl presunú do prijímacích centier v krajine.

Tranzitná zóna ako väzba


Budúci žiadatelia o azyl sa budú podľa neho musieť so svojimi žiadosťami obrátiť na maďarské diplomatické misie.

Rozhodnutie vlády prišlo po tom, čo Súdny dvor Európskej únie minulý týždeň rozhodol, že zadržiavanie žiadateľov o azyl v maďarských tranzitných zónach sa rovná väzbe, a uviedol, že bolo povolené na maximálne štyri týždne.

Tranzitné zóny, postavené z prepravných kontajnerov, boli častým terčom rozsiahlej kritiky zo strany ľudskoprávnych skupín doma i v zahraničí.

Podľa nich si tam mohlo požiadať o azyl len málo ľudí a osoby, ktoré tam zadržiavali, čelili podmienkam podobným tým vo väzení.

Ploty s ostnatými drôtmi


Okrem iného tiež kritizovali napríklad aj časté rozhodnutie Maďarska neposkytovať jedlo dospelým, ktorých počiatočné žiadosti o azyl zamietli, ale oni zostali v tranzitných zónach, kým sa neuskutočnil odvolací proces.

V reakcii na migračnú krízu v roku 2015, keď krajinou prešlo okolo 400-tisíc ľudí smerujúcich do západnej Európy, Maďarsko postavilo na hraniciach so Srbskom a Chorvátskom ploty s ostnatými drôtmi a neskôr pri maďarsko-srbskej hranici vznikli aj spomínané tranzitné zóny.

Opatrenia boli súčasťou čoraz prísnejšej protiimigračnej politiky premiéra Viktora Orbána a extrémnej minimalizácie maďarského azylového systému, pripomína agentúra AP.

Viac k témam: azyl, migranti, tranzitné zóny, utečenci
Zdroj: Webnoviny.sk - Maďarsko po zásahu Súdneho dvora EÚ zatvára tranzitné zóny pre azylantov na srbskej hranici © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.