Sobota, 3. jún 2023
Slnečno  15 °C
Mimoriadne správy

Macron chce nájsť „spoločnú cestu“ k mieru na Ukrajine, zmenu v postoji Číny však neočakáva

 Webnoviny   6. apríl 2023  74  
Macron chce nájsť „spoločnú cestu“ k mieru na Ukrajine, zmenu v postoji Číny však neočakáva

6.4.2023 (SITA.sk) - Francúzsky prezident Emmanuel Macron by chcel počas stretnutia s čínskym prezidentom Si Ťin-pchingom nájsť „spoločnú cestu“ k mieru na Ukrajine. Vyjadril sa tak vo štvrtok počas svojej návštevy Číny.

Macron neočakáva významnú zmenu


Francúzski predstavitelia sa predtým vyjadrili, že Macron má v pláne vyzvať Siho, aby Peking využil svoj vplyv na ruského vodcu Vladimira Putina s cieľom podporiť mier na Ukrajine, no neočakáva významnú zmenu v postoji Číny.


Si a Putin vyhlásili pred februárovým útokom Moskvy na Ukrajinu, že medzi ich vládami je „priateľstvo bez obmedzení“. Peking následne odmietol kritizovať Kremeľ a snaží sa tváriť neutrálne, vyzýva na mierové rokovania a prímerie.


„Široký konsenzus“


Macron počas stretnutia s čínskym premiérom Li Čchiangom skonštatoval, že by chcel hovoriť o „Ukrajine, ale aj o všetkých veľkých konfliktoch a zložitých situáciách vo svete“.

Viac o téme: Vojna na Ukrajine


Podľa Liho je medzi Macronom a Sim pravdepodobne „široký konsenzus“, ale nenaznačil, či by Peking mohol byť ochotný lobovať v Moskve za mier. Stretnutie „vyšle pozitívne signály o spoločnom úsilí Číny, Francúzska a Európy o zachovanie svetového mieru a stability“, vyjadril sa.


Macron je v Číne spolu s predsedníčkou Európskej komisie Ursulou von der Leyen.Viac k témam: Čínska vláda, Čínsky prezident, Francúzsky prezident, návšteva prezidenta, rusko-ukrajinský konflikt, vojenská invázia
Zdroj: SITA.sk - Macron chce nájsť „spoločnú cestu“ k mieru na Ukrajine, zmenu v postoji Číny však neočakáva © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.