Streda, 5. február 2025
Jasno -3,5 °C
Mimoriadne správy
- Top foto dňa (3. február 2025): Prvé zábery z filmu o Nepelovi, Fico na samite v Bruseli aj anketa Dobrovoľní hasiči roka
- Rusko čelí vysokým stratám na východe Ukrajiny, pri meste Pokrovsk stratilo v januári 15-tisíc vojakov
- Fico odcestuje do Bruselu na neformálny samit, kľúčovým bodom rokovaní bude posilnenie obrany EÚ a spolupráca s NATO
- Turecko je ochotné prijať niektorých Palestínčanov prepustených z izraelského väzenia
- Fiala odmieta obnoviť rokovania s Ficom. Nie je to v záujme Českej republiky, tvrdí
Macedónsko sa sporí o svoj názov, podľa Grécka si nárokuje na ich provinciu
SKOPJE 1. februára (WebNoviny.sk) - Špeciálny vyslanec Organizácie Spojených národov Matthew Nimetz začal spolu s macedónskymi predstaviteľmi rokovania o spore s Gréckom, s ktorým sa Macedónsko prie o svoj názov.
Diplomat sa vo štvrtok stretol v Skopje s prezidentom Gjorgem Ivanovom a čakajú ho stretnutia aj s predstaviteľmi vlády a politických strán. Nimetz sa už v tejto súvislosti stretol aj s predstaviteľmi Grécka a tvrdí, že sa zrejme pohli smerom k vyriešeniu dlhoročného problému.
Macedónsko sa s Gréckom sporí o svoj názov odvtedy, čo v roku 1991 získalo nezávislosť od bývalej Juhoslávie. Grécko tvrdí, že názov krajiny naznačuje, že si robí nároky na ich provinciu rovnakého mena a chce, aby ho zmenilo.
Odporúčame:
Grécko spravilo pokrok, od eurozóny dostane ako pomoc ďalšie miliardy eur
Macedónska vláda to však odmieta. Grécko, ktoré je členským štátom NATO, v tejto súvislosti zablokovalo vstup Macedónska do aliancie až kým sa problém s názvom nevyrieši.
Viac k témam: grécko, Macedónsko
Zdroj: Webnoviny.sk - Macedónsko sa sporí o svoj názov, podľa Grécka si nárokuje na ich provinciu © SITA Všetky práva vyhradené.
Populárne články
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.
Predchádzajúci článok
V Juhoafrickej provincii Slobodný štát zostalo v bani uväznených 900 robotníkov