Sobota, 16. október 2021
Slnečno  8,5 °C
Mimoriadne správy

Lukašenkovým nástupcom by sa mohol stať jeho syn Viktor

 Webnoviny  24. apríl 2021  113
Lukašenkovým nástupcom by sa mohol stať jeho syn Viktor

24.4.2021 (Webnoviny.sk) - Bieloruský prezident Aleksander Lukašenko pripravuje zmenu zákona o nástupníctve, ktorá v prípade smrti úradujúcej hlavy štátu odovzdá prezidentské kompetencie do rúk národnej bezpečnostnej rady.

Autoritatívny líder to oznámil v sobotu. Na čele bezpečnostnej rady stojí Lukašenko, kreslo v nej má aj jeho syn Viktor. Práve on je podľa mnohých pozorovateľov neformálnym lídrom orgánu.

Podľa súčasného zákona v prípade, že sa úrad prezidenta uvoľní, jeho kompetencie prechádzajú na úradujúceho predsedu vlády. Ten bude podľa Lukašenkových predstáv iba nominálnym lídrom a všetky rozhodnutia bude prijímať 20-členná rada. Dekrét o zmenách plánuje podľa svojich slov podpísať v blízkej budúcnosti.

Lukašenko od vlaňajšieho augusta čelí vo vlasti demonštráciám zo strany oponentov, ktorí ho obviňujú zo zmanipulovania výsledku prezidentských volieb a požadujú jeho rezignáciu.

Masové protesty začali po augustových voľbách, v ktorých získal úradujúci prezident podľa oficiálnych výsledkov 80 percent hlasov. Lukašenko v Bielorusku vládne už 26 rokov. Tvrdenia, že ostatné voľby boli sfalšované odmieta a z organizovania protestov obviňuje západné krajiny.

Viac k témam: dekrét, voľby
Zdroj: Webnoviny.sk - Lukašenkovým nástupcom by sa mohol stať jeho syn Viktor © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.