Nedeľa, 25. september 2022
Oblačno  12,9 °C
Mimoriadne správy

Loď Ever Given, ktorá blokovala Suezský prieplav, vyplávala. Čaká ju ešte prehliadka potápačmi

 Webnoviny   7. júl 2021  245
Loď Ever Given, ktorá blokovala Suezský prieplav, vyplávala. Čaká ju ešte prehliadka potápačmi

7.7.2021 (Webnoviny.sk) - Egyptské úrady povolili vyplávať obrovskej kontajnerovej lodi Ever Given, ktorá v marci takmer týždeň blokovala premávku v Suezskom prieplave. Loď tak po troch mesiacoch opustila Veľké horké jazero, kde ju zadržiavali v súvislosti s finančným vyrovnaním za spôsobené škody.

Podrobnosti dohody neoznámili


Správa Suezského prieplavu v nedeľu oznámila, že sa s japonským majiteľom lode, spoločnosťou Shoei Kisen Kaisha Ltd a jej poistiteľmi dohodla na finančnom urovnaní. Podrobnosti dohody správa neoznámila.

Na začiatku požadovala odškodnenie vo výške 916 miliónov dolárov. Sumu neskôr znížila na 550 miliónov. Dohodu slávnostne podpísali v stredu v meste Ismailia.

Ever Given ešte čaká prehliadka potápačmi v egyptskom prístave Port Said a až následne sa vydá do svojej ďalšej destinácie.

Loď oslobodili po šiestich dňoch


Štyristo metrov dlhá a 200-tisíc ton ťažká loď sa 23. marca vzpriečila v prieplave a zasekla sa na brehu. Jej uvoľnenie okrem iného zahŕňalo flotilu silných remorkérov a bagrovacích plavidiel, ktoré odbagrovali 30-tisíc kubických metrov bahna a piesku.

Po tom, ako sa ju po šiestich dňoch podarilo uvoľniť, úrady nariadili, aby loď zostala zadržaná v jazere uprostred kanála, než sa obe strany dohodnú na urovnaní.

Cez Suezský prieplav prechádza zhruba 12 % svetového obchodu. Podľa dát časopisu Lloyd's List, ktorý sa venuje nákladnej doprave, blokáda prieplavu denne bránila preprave tovaru v hodnote viac ako 9 miliárd dolárov.

Viac k témam: loď Ever Given, Suezsky prieplav
Zdroj: Webnoviny.sk - Loď Ever Given, ktorá blokovala Suezský prieplav, vyplávala. Čaká ju ešte prehliadka potápačmi © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.