Sobota, 23. október 2021
Slnečno  4,8 °C
Mimoriadne správy

Haitský prezident Jovenel Moise bol zavraždený, svetoví lídri zostali z činu šokovaní

 Webnoviny   7. júl 2021  134
Haitský prezident Jovenel Moise bol zavraždený, svetoví lídri zostali z činu šokovaní

7.7.2021 (Webnoviny.sk) - Zabitie haitského prezidenta Jovenela Moisea šokovalo lídrov na celom svete a vyvolalo odsúdenie i výzvy na pokoj a jednotu v krajine. Moisea zavraždila skupina neidentifikovaných útočníkov, ktorá vnikla do jeho súkromnej rezidencie.

V stredu o tom informoval dočasný premiér Claude Joseph s tým, že prvá dáma Martine Moise, ktorá počas atentátu utrpela zranenia, je v nemocnici.

Výzvy na zachovanie poriadku


„Správy o tomto hroznom atentáte na prezidenta Jovenela Moisea a útoku na prvú dámu Martine Moise z Haiti nás šokovali a zarmútili. Odsudzujeme tento ohavný čin,“ vyjadril sa v oficiálnom vyhlásení americký prezident Joe Biden, podľa ktorého sú Spojené štáty pripravené pomôcť a ďalej pracovať pre bezpečné Haiti.

Generálny tajomník Organizácie Spojených národov (OSN) António Guterres atentát tiež čo najdôraznejšie odsúdil a zdôraznil, že páchatelia musia čeliť spravodlivosti. Jeho stanovisko médiám poskytol hovorca OSN Stephane Dujarric.

„Generálny tajomník vyzýva všetkých Haiťanov, aby zachovali ústavný poriadok, zoči-voči tomuto odpornému činu zostali jednotní a odmietli všetko násilie,“ uviedol Dujarric.

Atentát odsúdil aj kolumbijský prezident Iván Duque, podľa ktorého to bol „zbabelý čin“. Ďalší lídri vyjadrili obavy, že by atentát mohol viesť k ďalším násilnostiam.

Hrozí nestabilita a násilie


Šéf diplomacie Európskej únie Josep Borrell prostredníctvom sociálnej a mikroblogovacej siete Twitter varoval, že „tento zločin so sebou nesie riziko nestability a špirály násilia“.

Britský premiér Boris Johnson napísal: „Je to odporný čin a ja v tomto čase vyzývam na pokoj.“

Španielsky premiér Pedro Sánchez útok odsúdil a vyzval na politickú jednotu. „Chcel by som vyzvať na politickú jednotu s cieľom dostať sa z tejto hroznej traumy, ktorou krajina prechádza,“ povedal počas návštevy Lotyšska.

Francúzsky minister zahraničných vecí Jean-Yves Le Drian bol podľa vlastných slov „týmto opovrhnutiahodným atentátom“ šokovaný a vyzval všetkých, ktorí sa podieľajú na haitskom politickom živote, aby „ukázali pokoj a sebaovládanie“. Francúzskych občanov na Haiti zároveň varoval, aby boli čo najopatrnejší.

Viac k témam: atentát, vražda prezidenta
Zdroj: Webnoviny.sk - Haitský prezident Jovenel Moise bol zavraždený, svetoví lídri zostali z činu šokovaní © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.