Piatok, 8. december 2023
Jasno  -4,1 °C
Mimoriadne správy

Litva sa pridala k svojim pobaltským susedom, Rusom bude vydávať víza iba z humanitárnych dôvodov

 Webnoviny  16. august 2022  127  
Litva sa pridala k svojim pobaltským susedom, Rusom bude vydávať víza iba z humanitárnych dôvodov

16.8.2022 (Webnoviny.sk) - Litva prestala vydávať víza ruským turistom a vydáva ich len z humanitárnych dôvodov. V rozhovore pre Deutsche Welle to povedal litovský minister zahraničných vecí Gabrielius Landsbergis.

Ten sa domnieva, že krajiny Európskej únie by mali nasledovať príklad Litvy a zaviesť zákaz víz pre ruských turistov.

Viac o téme: Vojna na Ukrajine


Zdôraznil, že Vilnius tento krok neurobil len z politických, ale aj z praktických dôvodov. Od roku 2020 Litva „pociťuje obrovský prílev ľudí utekajúcich z Bieloruska a Ruska“.

„Našli sme spôsob spolupráce s mimovládnymi organizáciami a ďalšími partnermi, kde vieme skutočne posúdiť, kto má humanitárne potreby a uteká pred prenasledovaním,“ povedal Landsbergis.

Pobaltskí susedia Litvy - Lotyšsko a Estónsko už tiež nevydávajú turistické víza ruským občanom. Mnohé väčšie krajiny EÚ vrátane Nemecka však zostávajú skeptické.

Viac k témam: rusko-ukrajinský konflikt, Víza
Zdroj: Webnoviny.sk - Litva sa pridala k svojim pobaltským susedom, Rusom bude vydávať víza iba z humanitárnych dôvodov © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.