Sobota, 30. september 2023
Mimoriadne správy

Litva pošle Ukrajine desať bojových vozidiel M113, okrem toho dostanú aj dva systémy protivzdušnej obrany NASAMS

 Webnoviny  28. jún 2023  85  
Litva pošle Ukrajine desať bojových vozidiel M113, okrem toho dostanú aj dva systémy protivzdušnej obrany NASAMS

28.6.2023 (SITA.sk) - Litva pošle Ukrajine desať obrnených bojových vozidiel M113. Celkovo tak dodávky týchto vozidiel Kyjevu zo strany Vilniusu stúpnu na 72. Oznámil to v stredu litovský minister obrany Avrydas Anusauskas.

Munícia aj protivzrušná obrana


Litva zároveň objednala 12,5 milióna nábojov do ručných zbraní, ktoré sa majú vyrobiť v priebehu tohto roka, pričom 2,5 milióna z nich dodajú Ukrajine v blízkej budúcnosti, napísal Anusauskas na Facebooku. Informuje o tom web Kyiv Independent.

Viac o téme: Vojna na Ukrajine


Súčasťou balíka pomoci Kyjevu budú podľa litovského ministra obrany aj tisíce kusov protitankovej munície pre granátomety. Litva okrem toho pre Ukrajinu kúpila dva systémy protivzdušnej obrany NASAMS a onedlho budú dodané Kyjevu, povedal v stredu prezident Litvy Gitanas Nausėda.

Agenda samitu NATO


Pomoc Ukrajine Vilnius oznámil v súvislosti so stredajšom návštevou Gitanasa Nausėdu v Kyjeve.

Na programe jeho stretnutia s ukrajinskou hlavou štátu Volodymyrom Zelenskym je diskusia o agende nadchádzajúceho samitu NATO vo Vilniuse, členstvo Ukrajiny v Európskej únii a pomoc Kyjevu zo strany Litvy a Európskej únie.

Viac k témam: M113, rusko-ukrajinský konflikt, Samit NATO, Systém protileteckej obrany NASAMS, Ukrajina
Zdroj: SITA.sk - Litva pošle Ukrajine desať bojových vozidiel M113, okrem toho dostanú aj dva systémy protivzdušnej obrany NASAMS © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.