Streda, 17. august 2022
Slnečno  17,8 °C
Mimoriadne správy

Líder víťaznej koalície Fiala dal Babišovi košom a odmietol rokovať s jeho hnutím o novej českej vláde

 Webnoviny  12. október 2021  118
Líder víťaznej koalície Fiala dal Babišovi košom a odmietol rokovať s jeho hnutím o novej českej vláde

12.10.2021 (Webnoviny.sk) - Líder českej koalície SPOLU, ktorá vyhrala voľby do Poslaneckej snemovne, odmietol rokovania o novej vláde s hnutím ANO terajšieho premiéra Andreja Babiša.

Petr Fiala to povedal v relácii Interview ČT24, kde potvrdil, že Babiš vyjadril záujem o stretnutie a rokovanie o vláde.

Snemovňa áno, vláda nie


Fiala pripomenul, že už v sobotu sa SPOLU, ktorú tvoria ODS, KDU-ČSL a TOP 09, stretla s koalíciou strán Piráti a STAN a spoločne pripravili vyhlásenie o vôli zostaviť vládu.

„Takže tu ja nevidím žiaden zmysel, prečo by sme mali rokovať s ANO o vláde. Toto žiadna cesta nie je. To, že budeme rokovať s ANO aj SPD o zložení orgánov Poslaneckej snemovne, to je jasné, to je logické. Ale o vláde v žiadnom prípade,“ cituje Fialu spravodajský portál ČT24.

Babiš sa v utorok vyjadril, že mu prezident Miloš Zeman, ktorý je od nedele hospitalizovaný, počas ich víkendového stretnutia potvrdil, že ho ako predsedu najsilnejšej strany poverí zostavením vlády, keď nastane chvíľa, a je na ňom, či to poverenie prijme.

Fiala si na Zemana počká


Fiala poznamenal, že situácii nerozumie. „Máme niekoľko dní od stretnutia Andreja Babiša s Milošom Zemanom. Predtým, to vyzeralo, že spolu nehovorili. Teraz sa zdá, že spolu komunikovali, dokonca o budúcom politickom vývoji v Českej republike. To sa ťažko komentuje, to musí vysvetliť Andrej Babiš,“ zhodnotil.

Už v pondelok Fiala povedal, že pre hospitalizáciu Zemana počká so žiadosťou o stretnutie s ním. „V momente, keď pán prezident opustí jednotku intenzívnej starostlivosti, tak som pripravený požiadať o stretnutie,“ povedal.

Pražský hrad avizoval, že sa k ďalšiemu postupu prezidenta pri zostavovaní vlády vyjadrí v stredu.

Viac k témam: Parlamentné voľby v Česku
Zdroj: Webnoviny.sk - Líder víťaznej koalície Fiala dal Babišovi košom a odmietol rokovať s jeho hnutím o novej českej vláde © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.