Sobota, 22. január 2022
Zamračené  -3,1 °C
Mimoriadne správy

Guvernér Texasu zakázal súkromným firmám žiadať od zamestnancov potvrdenie o očkovaní proti koronavírusu

 Webnoviny  12. október 2021  117
Guvernér Texasu zakázal súkromným firmám žiadať od zamestnancov potvrdenie o očkovaní proti koronavírusu

12.10.2021 (Webnoviny.sk) - Guvernér Texasu Greg Abbott vydal v pondelok nariadenie, ktorým zakázal všetkým subjektom vrátane súkromných firiem vyžadovať od zamestnancov potvrdenie o absolvovaní očkovania proti koronavírusu. Štátnych zákonodarcov zároveň vyzval, aby schválili príslušnú legislatívu.

Bidenova administratíva chystá opak


Guvernérov krok prichádza v čase, keď chce administratíva prezidenta Joea Bidena presadiť, aby sa vo všetkých subjektoch zamestnávajúcich viac ako sto ľudí pri vstupe na pracovisko požadovalo potvrdenie o vakcinácii alebo alebo raz do týždňa predloženie negatívneho testu na koronavírus.

Niekoľko veľkých spoločností vrátane aeroliniek American Airlines a Southwest Airlines oznámilo, že nariadenie federálnej vlády budú rešpektovať.

„Žiadny subjekt v Texase nesmie nútiť žiadnu osobu k prijatiu vakcíny proti (ochoreniu) COVID-19, vrátane zamestnancov alebo spotrebiteľov, ktorí s takýmto očkovaním nesúhlasia z dôvodu osobného svedomia, na základe náboženského presvedčenia, alebo zo zdravotných dôvodov, vrátane predchádzajúceho uzdravenia z COVID-19,“ napísal Abbott v dekréte.

Úrady dostali zákaz už skôr


Abbott sa proti koronavírusu nechal zaočkovať a neskôr mal pozitívny test na ochorenie COVID-19.

V nariadení tvrdí, že „očkovanie sa dôrazne odporúča tým, ktorí naň majú nárok, pre obyvateľov Texasu však musí byť vždy dobrovoľné“.

Abbot už skôr úradom štátnej a miestnej správy zakázal vyžadovať od svojich zamestnancov potvrdenie o zaočkovaní. Súkromné spoločnosti si však v tejto otázke mohli určiť vlastné pravidlá.

Texas v poslednom čase eviduje pokles nových prípadov nákazy koronavírusom. Nákazlivejší delta variant koronavírusu však spôsobil, že počet obetí pandémie sa približuje k číslu 67-tisíc.

Viac k témam: COVID-19, Koronavírus, Očkovanie proti koronavírusu
Zdroj: Webnoviny.sk - Guvernér Texasu zakázal súkromným firmám žiadať od zamestnancov potvrdenie o očkovaní proti koronavírusu © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.