Nedeľa, 17. január 2021
Oblačno  -5,9 °C
Mimoriadne správy

Líder republikánov McConnell po prvý raz uznal zvolenie Bidena za prezidenta

 Webnoviny  15. december 2020  53
Líder republikánov McConnell po prvý raz uznal zvolenie Bidena za prezidenta

15.12.2020 (Webnoviny.sk) - Líder republikánskej väčšiny v americkom Senáte Mitch McConnell po prvý raz uznal zvolenie demokrata Joea Bidena za nového prezidenta USA.

"Mnohí z nás dúfali, že prezidentské voľby prinesú iný výsledok, ale náš systém vlády má procesy, ktoré určujú, kto zloží 20. januára sľub. Zbor voliteľov prehovoril," povedal republikán z Kentucky deň po tom, ako volitelia formálne potvrdili Bidenovo víťazstvo.

V pondelok viacerí ďalší poprední republikáni uviedli, že je načase uznať Bidenovu výhru.McConnell ukončil týždne mlčania o prehre dosluhujúceho prezidenta Donalda Trumpa. Od novembrových volieb s ďalšími lídrami Republikánskej strany odmietli protirečiť Trumpovým vyhláseniam o tom, že vyhral a voľby sprevádzal podvod, pripomína agentúra AP. Minister spravodlivosti William Barr a volební predstavitelia po celej krajine potvrdili, že nezaznamenali žiaden rozsiahly volebný podvod.

Predtým, ako sa vyjadril o výsledku volieb, McConnell na pôde Senátu najprv pochválil Trumpovo štvorročné pôsobenie v úrade a povedal, že si spolu s vicepremiérom Mikeom Penceom "zaslúžia našu vďaku". Medzi úspechy Trumpovho prezidentstva zaradil napríklad nomináciu a neskoršie vymenovanie troch sudcov Najvyššieho súdu Spojených štátov amerických.

Viac k témam: americký prezident
Zdroj: Webnoviny.sk - Líder republikánov McConnell po prvý raz uznal zvolenie Bidena za prezidenta © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.