Štvrtok, 7. december 2023
Zamračené  -3,1 °C
Mimoriadne správy

Kyjev odkladá vytvorenie registra oligarchov do konca vojny

 Webnoviny  22. september 2023  89  
Kyjev odkladá vytvorenie registra oligarchov do konca vojny

22.9.2023 (SITA.sk) - Ukrajina sa rozhodla odložiť vytvorenie registra oligarchov do konca vojny s Ruskom. Ako referuje web Ukrajinská pravda, spomenutý register má byť podľa najnovšej vyhlášky z 19. septembra spustený a zostavený tri mesiace po ukončení, resp. zrušení stanného práva.

Viac o téme: Vojna na Ukrajine


Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj podpísal 30. júna minulého roka dekrét o zriadení registra oligarchov. Zákon zavádza právnu definíciu oligarchu a vyžaduje, aby úradníci deklarovali kontakty s oligarchami.

Zakazuje tiež oligarchom financovať politické strany, politické reklamy či demonštrácie a vylučuje ich z privatizácie štátneho majetku.

Zobraziť fotogalériu k článku:
Vojna na Ukrajine v septembri 2023 (fotografie)

Aby bol človek uznaný za oligarchu, musí spĺňať aspoň tri zo štyroch kritérií: priama účasť na politických aktivitách, značný vplyv na médiá, plynúce výhody z monopolov uznaných protimonopolnými úradmi a vlastníctvo majetku presahujúceho 2,2 miliardy hrivien, s výnimkou mediálneho majetku.

Viac k témam: Oligarchovia, rusko-ukrajinský konflikt, Ukrajinský prezident
Zdroj: SITA.sk - Kyjev odkladá vytvorenie registra oligarchov do konca vojny © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.