Sobota, 15. jún 2024
Zamračené  18,4 °C
Mimoriadne správy

Kyjev očakáva začiatok rokovaní o vstupe do EÚ v prvej polovici tohto roka, podľa Šmyhaľa to bloku prinesie viac výhod

 Webnoviny  18. marec 2024  95  
Kyjev očakáva začiatok rokovaní o vstupe do EÚ v prvej polovici tohto roka, podľa Šmyhaľa to bloku prinesie viac výhod

18.3.2024 (SITA.sk) - Kyjev sa domnieva, že rokovania o vstupe krajiny do Európskej únie sa môžu začať v prvej polovici tohto roka, uviedol ukrajinský premiér Denys Šmyhaľ v rozhovore pre web Euractiv.

Viac výhod ako nákladov


Vyjadril sa tak po tom, ako Európska komisia minulý týždeň zaslala členským štátom návrh rokovacieho rámca pre vstupné rozhovory s Ukrajinou a Moldavskom po decembrovom rozhodnutí lídrov EÚ.

„Dúfame, že naši európski partneri ho (návrh rámca) schvália tak, ako ho navrhuje Európska komisia, bez dodatočných zmien,“ povedal ukrajinský premiér. Podľa Šmyhaľa vstup Ukrajiny do EÚ prinesie bloku viac výhod ako nákladov.

Prínos pre EÚ


Šmyhaľ zdôraznil päť oblastí v ktorých by členstvo Ukrajiny mohlo byť pre EÚ prínosom, a to obrana, energetika, poľnohospodárstvo, suroviny a digitálne technológie.

V nedávnej správe neziskovej organizácie Bruegel ako aj v interných dokumentoch EÚ, s ktorými sa oboznámil portál Euractiv, sa finančné náklady na pristúpenie Ukrajiny pre rozpočet EÚ odhadujú na 110 až 136 miliárd eur, čo predstavuje približne 0,1 až 0,13 percenta hrubého domáceho produktu Únie.

Viac k témam: členstvo v Európskej únii, ukrajinské členstvo v EÚ, Ukrajinský premiér
Zdroj: SITA.sk - Kyjev očakáva začiatok rokovaní o vstupe do EÚ v prvej polovici tohto roka, podľa Šmyhaľa to bloku prinesie viac výhod © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.