Sobota, 10. december 2022
Zamračené  0,7 °C
Mimoriadne správy

Kyjev obnovuje riečne prístavy na Dunaji, cieľom je obísť ruskú blokádu Čierneho mora

 Webnoviny   9. júl 2022  57
Kyjev obnovuje riečne prístavy na Dunaji, cieľom je obísť ruskú blokádu Čierneho mora

9.7.2022 (Webnoviny.sk) - Ukrajina obnovuje a rozširuje svoje dlhodobo odstavené riečne prístavy na rieke Dunaj, aby uľahčila vývoz obilia vzhľadom na ruskú blokádu Čierneho mora.

Viac o téme: Vojna na Ukrajine


Pred vojnou Ukrajina svoje prístavy na Dunaji využívala len zriedka a niektoré z nich sú úplne v havarijnom stave. Avšak pre ruskú inváziu Kyjev oživuje svoje staré riečne prístavy s cieľom obísť morskú blokádu a zrýchliť export pšenice. „Príkladom je prístav v meste Reni," povedala pre britský denník The Guardian šéfka odboru poľnohospodárskej politiky Odeského regiónu Alla Stojanova.

Zobraziť fotogalériu k článku:
Vojna na Ukrajine (fotografie)

Prístav patril v období Sovietskeho zväzu k najdôležitejším v regióne Dunaja a bol vodnou cestou do Rumunska. „V poslednom období sa vôbec nevyužíval. Takže teraz, rovnako ako v prípade iných riečnych prístavov, pracujeme na jeho rozšírení s cieľom zvýšiť kapacitu," dodala Stojanova.

Viac k témam: Dunaj, Kyjev, rusko-ukrajinský konflikt
Zdroj: Webnoviny.sk - Kyjev obnovuje riečne prístavy na Dunaji, cieľom je obísť ruskú blokádu Čierneho mora © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.