Piatok, 12. júl 2024
Dážď  19,3 °C
Mimoriadne správy

Kremeľ vyzbrojuje Rosgvardiu ťažkou technikou, považuje ju za kľúčovú organizáciu pre zaručenie bezpečnosti

 Webnoviny   8. august 2023  157  
Kremeľ vyzbrojuje Rosgvardiu ťažkou technikou, považuje ju za kľúčovú organizáciu pre zaručenie bezpečnosti

8.8.2023 (SITA.sk) - Kremeľ „zdvojnásobuje“ poskytovanie ťažkej techniky Ruskej národnej garde Rosgvardia, keďže ju považuje za kľúčovú organizáciu pre zaručenie bezpečnosti režimu. V utorok to uviedlo britské ministerstvo obrany v aktualizácii správy o vývoji vojny na Ukrajine.

Viac o téme: Vojna na Ukrajine


Britský rezort obrany poukazuje na to, že ruský vodca Vladimir Putin 4. augusta podpísal legislatívu, ktorá umožňuje poskytnutie ťažkých zbraní pre Rosgvardiu. Informuje o tom web Kyiv Independent.

Šéf Rosgvardie a bývalý ochrankár Putina Viktor Zolotov podľa britského ministerstva obrany už skôr navrhol, aby Ruskú národnú gardu vyzbrojili delostrelectvom a útočnými vrtuľníkmi.

Rosgvardia podľa Zolotova „vynikajúco“ konala počas krátkej vzbury žoldnierskej Wagnerovej skupiny proti ruskému vedeniu z 23. a 24. júna. Podľa britskej spravodajskej služby však „nie sú dôkazy, že Rosgvardia uskutočnila nejakú efektívnu akciu“ s cieľom potlačiť vzburu.


Rosgvardiu Putin vytvoril v roku 2016 prezidentským dekrétom a je samostatnou silou nezačlenenou do ruskej armády. Britské ministerstvo obrany odhaduje, že Rosgvardia má do 200-tisíc príslušníkov.Zobraziť fotogalériu k článku:
Vojna na Ukrajine – august 2023 (fotografie)

Viac k témam: Národná garda, rusko-ukrajinský konflikt, Ruský prezident, Vzbura v Rusku - Jevgenij Prigožin (wagnerovci), Zahraničie
Zdroj: SITA.sk - Kremeľ vyzbrojuje Rosgvardiu ťažkou technikou, považuje ju za kľúčovú organizáciu pre zaručenie bezpečnosti © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.