Pondelok, 11. december 2023
Mrznúci dážď  0 °C
Mimoriadne správy

Kremeľ ukradol podnik Carlsberg v Rusku, spoločnosť tak ukončila všetky licencie na výrobu

 Webnoviny  31. október 2023  142  
Kremeľ ukradol podnik Carlsberg v Rusku, spoločnosť tak ukončila všetky licencie na výrobu

31.10.2023 (SITA.sk) - Dánsky výrobca piva Carlsberg oznámil, že ukončil svoje podnikanie v Rusku po tom, čo Kremeľ prevzal kontrolu nad jeho operáciami v krajine.

Spoločnosť uviedla, že sa odmietla nechať „donútiť k dohode za neprijateľných podmienok, ktorá by ospravedlnila nelegitímne prevzatie“ jej ruského podniku.

Osem závodov v Rusku


Carlsberg bol v procese predaja svojej dcérskej spoločnosti - pivovaru Baltika - v Rusku predtým, ako vedenie v júli prevzal štát. Informuje o tom spravodajský portál BBC.

Viac o téme: Vojna na Ukrajine


Baltika podľa webstránky Carlsbergu vyrába niektoré z najznámejších značiek piva v Rusku a v ôsmich závodoch v krajine má 8 400 zamestnancov.

Šéf Carlsbergu Jacob Aarup-Andersen sa vyjadril, že ruská vláda „ukradla náš podnik v Rusku“. „Nepomôžeme im, aby to vyzeralo legitímne," zdôraznil.

Zahraničné spoločnosti čelia tlaku


Carlsberg uviedol, že informoval Baltiku, že ukončil všetky svoje licenčné zmluvy na výrobu, uvádzanie na trh a predaj svojich produktov v krajine. Do 1. apríla 2024 bude podľa neho trvať obdobie vyčerpania existujúcich zásob.

Zobraziť fotogalériu k článku:
Vojna na Ukrajine v októbri 2023 (fotografie)

„Keď sa tieto licencie s odkladom skončia, nesmú už vyrábať žiadne naše výrobky. Samozrejme, nemôžem zaručiť, že sa tak stane, ale je to naše očakávanie," dodal Aarup-Andersen.

Od začiatku ruskej invázie na Ukrajinu mnoho zahraničných spoločností čelilo tlaku, aby opustilo Rusko a ukončilo svoje tamojšie operácie. Carlsberg bola jednou z mnohých spoločností, ktoré sa snažili predať svoje ruské podniky.

Viac k témam: dcérska spoločnosť, licencia, Pivo, Ruská invázia, výroba piva, zahraničné spoločnosti
Zdroj: SITA.sk - Kremeľ ukradol podnik Carlsberg v Rusku, spoločnosť tak ukončila všetky licencie na výrobu © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.