Nedeľa, 21. júl 2024
Slnečno  26,9 °C
Mimoriadne správy

Krajiny na západnom Balkáne zastihla silná búrka, ktorá si vyžiadala životy dvoch ľudí

 Webnoviny   2. júl 2024  110  
Krajiny na západnom Balkáne zastihla silná búrka, ktorá si vyžiadala životy dvoch ľudí

2.7.2024 (SITA.sk) - Krajinami na západnom Balkáne sa prehnala silná búrka, ktorá si vyžiadala životy dvoch ľudí a spôsobila škody a záplavy. Silný dážď, krúpy a silný vietor v pondelok po niekoľkých dňoch horúčav potrápili Slovinsko, odkiaľ sa presunuli do Chorvátska, Bosny a Hercegoviny, Srbska a napokon v utorok ráno do Čiernej Hory.

Búrka vytrhla stromy a zaplavila ulice


Zábery zo srbského Belehradu a ďalších miest v regióne ukazujú, domy poničené od krúp, popadané stromy na autách a zaplavené cesty. V čiernohorskom meste Čanj zomrel robotník na stavbe a ďalší človek prišiel o život v dôsledku úderu blesku na polostrove Luštica, uviedla televízia RTCG. V meste Bar podľa nej búrka zhodila veľké stavebné žeriavy, poničila pláže, vytrhala stromy a zaplavila ulice.

Úrady v Slovinsku uviedli, že záchranné tímy reagovali na desiatky volaní o pomoc, keď krúpy o veľkosti vajec spôsobili škody na autách, domoch, úrode a elektrickom vedení. V Chorvátsku vyčíňanie počasia najviac zasiahlo východ krajiny.

Pozastavili tankovanie strojov


V obci Bošnjaci vypukol požiar, keď dom zasiahol blesk. V krajine pre búrku zasahovali stovky hasičov. Búrka zanechala bez elektriny niekoľko obcí na severozápade Bosny a Hercegoviny. V krajine tiež spôsobila škody na domoch a autách.

V srbskom hlavnom meste Belehrad búrka a vietor v pondelok v noci spôsobili záplavy ulíc, ktoré pokryli aj popadané konáre a sutiny. Hasiči zachránili ľudí, ktorí uviazli v autách, a uhasili aj šesť požiarov spôsobených bleskami.

Ešte v utorok ráno bola uzavretá časť hlavnej diaľnice spájajúcej sever a juh krajiny, informuje štátny vysielateľ RTS. Jednu osobu vytiahli z auta, na ktoré spadol strom, aj v meste Beočin na severe Srbska. Srbský národný letecký dopravca Air Serbia hlási meškania, pričom pozastavil tankovanie strojov pre možné blesky.

Viac k témam: Búrka, búrky na Balkáne
Zdroj: SITA.sk - Krajiny na západnom Balkáne zastihla silná búrka, ktorá si vyžiadala životy dvoch ľudí © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.