Nedeľa, 29. január 2023
Malá oblačnosť  -3,4 °C
Mimoriadne správy

Kosovo podozrieva Srbsko zo snahy destabilizovať krajinu, rovnako aj zo sabotáže rokovaní

 Webnoviny   7. november 2022  62
Kosovo podozrieva Srbsko zo snahy destabilizovať krajinu, rovnako aj zo sabotáže rokovaní

7.11.2022 (Webnoviny.sk) - Kosovo v pondelok obvinilo susedné Srbsko, že sa pokúša destabilizovať krajinu. Kosovský premiér Albin Kurti tvrdí, že srbský prezident Aleksandar Vučić sa v úzkej koordinácii s Ruskom a Čínou pokúša „sabotovaťEurópskou úniou sprostredkované rokovania.

Na základe rozhodnutia politických lídrov podalo rezignácie desať srbských poslancov, desať prokurátorov a 576 policajtov v Kosovskomitrovickom obvode na severe krajiny.

Kosovských Srbov, ktorých väčšina neuznáva vyhlásenie nezávislosti Kosova z roku 2008, rozčúlilo rozhodnutie kosovskej vlády postupne zakazovať používanie poznávacích značiek vydaných v Srbsku. Členovia srbskej menšiny tak v sobotu na protest proti nariadeniu odišli z postov v štátnej správe.

Podľa Kurtiho by malo počas prvých troch týždňov novembra dostať upozornenie asi 6 300 etnických Srbov, ktorí vlastnia autá s nezákonnými poznávacími značkami. Počas nasledujúcich dvoch mesiacov dostanú pokuty a počas ďalších troch mesiacov do 21. apríla budú môcť jazdiť len s dočasnými miestnymi značkami.

Viac k témam: Destabilizácia, Rokovania
Zdroj: Webnoviny.sk - Kosovo podozrieva Srbsko zo snahy destabilizovať krajinu, rovnako aj zo sabotáže rokovaní © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.