Štvrtok, 1. december 2022
Zamračené  0,4 °C
Mimoriadne správy

Koronavírus sa v Grécku rýchlo šíri, z obľúbených letovísk dovolenkárov hlásia tisícky nakazených

 Webnoviny  16. júl 2022  95
Koronavírus sa v Grécku rýchlo šíri, z obľúbených letovísk dovolenkárov hlásia tisícky nakazených

16.7.2022 (Webnoviny.sk) - Počet nakazených novým koronavírusom stúpa aj v Grécku, kam často mieria i Slováci. Denne tam zaznamenávajú okolo 12-tisíc nových prípadov, najväčší počet v Aténach a na ostrovoch Mykonos, Milos, Ios a na Kréte.

Rúška aj v exteriéri


Počet aktívnych prípadov na celoštátnej úrovni sa v súčasnosti odhaduje na 150-tisíc až 200-tisíc. Slovenské veľvyslanectvo v Aténach odporúča preventívne nosiť rúško pri pohybe vo väčšej skupine ľudí a v dave.

V platnosti zostáva povinné rúško v nemocniciach, domovoch dôchodcov, v mestskej hromadnej doprave bez miestenky, vo vnútorných priestoroch lodí a v taxíkoch.

Od 1. mája 2022 sa už cestujúci prichádzajúci do Grécka nemusia pri vstupe do krajiny preukazovať digitálnym COVID certifikátom EÚ, potvrdením o prekonaní COVID-19 alebo negatívnym výsledkom testu. Nie je povinné ani vypĺňať formulár na vyhľadávanie cestujúcich (PLF).

Ako postupovať pri strate dokladov?


V prípade straty či krádeže cestovných dokladov môže zastupiteľský úrad vydať slovenskému občanovi náhradný cestovný doklad. Ide o doklad s územnou a časovou platnosťou určený na návrat do vlasti čo najkratšou cestou a platný aj v tých krajinách, cez územie ktorých sa bude občan na Slovensko vracať.

Jedným z prvých krokov je ohlásiť stratu dokladov na najbližšom útvare miestnej polície a získať o tom potvrdenie. Ako informuje slovenská konzulka v Grécku Petra Prosňanská, náhradný doklad si môžu Slováci vybaviť na našom zastupiteľskom úrade v Aténach alebo na honorárnom konzuláte v Thessalonikách a v meste Chania na Kréte.

Viac k témam: COVID-19, Koronavírus, Letná dovolenka, protipandemické opatrenia, Rúška
Zdroj: Webnoviny.sk - Koronavírus sa v Grécku rýchlo šíri, z obľúbených letovísk dovolenkárov hlásia tisícky nakazených © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.