Nedeľa, 21. júl 2024
Slnečno  27,9 °C
Mimoriadne správy

Konvoj lodí so 400 tonami humanitárnej pomoci vyplával z Cypru k Pásmu Gazy, organizácie sa snažia zabrániť hladomoru

 Webnoviny  30. marec 2024  118  
Konvoj lodí so 400 tonami humanitárnej pomoci vyplával z Cypru k Pásmu Gazy, organizácie sa snažia zabrániť hladomoru

30.3.2024 (SITA.sk) - Konvoj troch lodí so 400 tonami humanitárnej pomoci sobotu vyplával z Cypru a smeruje k Pásmu Gazy. Charitatívna organizácia World Central Kitchen uviedla, že dve lode a čln vezú potraviny ako ryžu, cestoviny, múku, strukoviny, konzervovanú zeleninu a bielkoviny, ktoré by mali vystačiť na prípravu viac ako jedného milióna jedál.

V náklade sú aj datle, ktoré sa tradične jedia na prerušenie každodenného pôstu počas moslimského posvätného mesiaca ramadán. Nie je jasné, kedy lode priplávajú do Pásma Gazy.

Námorný koridor z Cypru do palestínskej enklávy skôr počas tohto mesiaca inaugurovala loď humanitárnej organizácie Open Arms, ktorá viezla 200 ton potravín, vody a ďalšej pomoci. Organizácia Spojených národov a jej partneri upozorňujú na to, že v zdevastovanej a zväčša izolovanej severnej časti Pásma Gazy by už čoskoro mohol vzniknúť hladomor.

Humanitárni predstavitelia tvrdia, že dodávky po mori a letecky nestačia a Izrael musí povoliť oveľa viac pomoci cestnou dopravou. Medzinárodný súdny dvor vo štvrtok nariadil Izraelu, aby otvoril viac pozemných priechodov a prijal viac opatrení na riešenie humanitárnej krízy v Pásme Gazy.

Zobraziť fotogalériu k článku:
Izraelsko-palestínsky konflikt 2023 (fotografie)

Viac k témam: Humanitárna pomoc, Izraelsko-palestínsky konflikt, Pásmo Gazy
Zdroj: SITA.sk - Konvoj lodí so 400 tonami humanitárnej pomoci vyplával z Cypru k Pásmu Gazy, organizácie sa snažia zabrániť hladomoru © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.