Pondelok, 24. január 2022
Jasno  -4,1 °C
Mimoriadne správy

Konflikt na východe Ukrajiny sa podobá genocíde, Putin sa sťažuje na diskrimináciu rusky hovoriacich ľudí

 Webnoviny  10. december 2021  81
Konflikt na východe Ukrajiny sa podobá genocíde, Putin sa sťažuje na diskrimináciu rusky hovoriacich ľudí

10.12.2021 (Webnoviny.sk) - Konflikt na východnej Ukrajine podľa ruského prezidenta Vladimira Putina vyzerá ako genocída. Vo štvrtok sa tak vyjadril, keď hovoril o diskriminácii rusky hovoriacich obyvateľov mimo územia Ruska.

Rusofóbia je podľa neho prvým krokom smerom ku genocíde. „Vidíme a vieme, čo sa deje na Donbase. Určite to vyzerá ako genocída,“ cituje Putina spravodajský portál BBC.

Obavy z invázie


Ruskom podporovaní povstalci bojujú proti ukrajinským vojakom na východe Ukrajiny od roku 2014. Napätie sa pritom stupňuje pre zhromažďovanie ruských vojsk pri ukrajinskej hranici a na polostrove Krym, ktorý Rusko anektovalo pred siedmimi rokmi. Desiatky tisíc ruských vojakov v pohraničí vyvolávajú obavy z invázie na Ukrajinu, čo Rusko popiera.

V súvislosti s eskalujúcim napätím mal v utorok Putin videohovor s americkým prezidentom Joeom Bidenom, ktorý pohrozil Kremľu ostrými sankciami, ak napadne Ukrajinu. Moskva obviňuje Ukrajinu z provokácií a chce záruky, že sa Organizácia Severoatlantickej zmluvy (NATO) nerozšíri ďalej na východ a nebude blízko Ruska rozmiestňovať zbrane.

Biden sa rozprával aj so Zelenským


Biden vo štvrtok telefonoval aj s ukrajinským prezidentom Volodymyrom Zelenským a oboznámil ho s rozhovorom s Putinom.

Lídri diskutovali o „bezpečnostnej situácii v súvislosti s Ukrajinou a vyhliadkach na aktiváciu mierovej dohody“, uviedla kancelária ukrajinského prezidenta vo vyhlásení. Americký prezident sa tiež zhováral s lídrami členských štátov NATO blízko Ruska.

Viac k témam: Genocída, Ruská armáda, rusko-ukrajinský konflikt, rusofóbia
Zdroj: Webnoviny.sk - Konflikt na východe Ukrajiny sa podobá genocíde, Putin sa sťažuje na diskrimináciu rusky hovoriacich ľudí © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.