Piatok, 22. november 2024
Zamračené 0 °C
Mimoriadne správy
- Moskva na Ukrajine stratila ďalších viac ako tisíc vojakov, prišla aj o bojové vozidlá a delostrelectvo
- Záporožskej jadrovej elektrárni na juhu Ukrajiny hrozí odpojenie od elektriny
- Medzinárodný trestný súd vydal zatykač na izraelského premiéra pre vojnu v Pásme Gazy
- Rusi vo vojne proti Ukrajine prvýkrát použili medzikontinentálnu raketu
- Po tragédii na železničnej stanici v srbskom Novom Sade zatkli 11 ľudí
KĽDR sa pokúsila vyslať na orbitu prvý špionážny satelit, Juhokórejčania a Japonci mali ísť do úkrytov (foto)
31.5.2023 (SITA.sk) - Pokus Severnej Kórey vyslať na orbitu prvý špionážny satelit v stredu zlyhal. Kórejská ľudovodemokratická republika (KĽDR) pritom prekvapivo rýchlo priznala zlyhanie a zaviazala sa, že vykoná druhý štart po tom, čo zistí, čo sa stalo.
Plánujú rozsiahlejšie vyšetrovanie
Raketa s družicou vyletela v stredu o 6:37 miestneho času zo štartovacej plochy Sohä na severozápade krajiny. Raketa dopadla pri západnom pobreží Kórejského polostrova po tom, čo stratila ťah po oddelení prvého a druhého stupňa, uviedla štátna agentúra KCNA.
Severokórejská národná správa pre rozvoj letectva podľa agentúry pripísala zlyhanie „nízkej spoľahlivosti a stabilite systému motora nového typu použitého na nosnú raketu“ a „nestabilnému charakteru paliva“. Plánujú pritom rozsiahlejšie vyšetrovanie.
Časti rakety vylovili z mora
Juhokórejská armáda uviedla, že severokórejská raketa mala „abnormálny let“ a potom spadla do vody. Tiež informovala, že zo Žltého mora vyťahujú pravdepodobnú časť severokórejskej rakety. Neskôr ministerstvo obrany zverejnilo fotografie bieleho kovového valca, ktorý opísalo ako časť rakety.
Južná Kórea a Japonsko počas štartu rakety nakrátko varovali obyvateľov, aby vyhľadali úkryt.
Soul uviedol, že posilnili vojenskú pripravenosť spolu s USA a Japonsko zase informovalo, že je pripravené reagovať na akúkoľvek výnimočnú situáciu. Spojené štáty sa zaviazali, že podniknú všetky nevyhnutné opatrenia, aby zaistili bezpečnosť americkej pevniny a obranu Južnej Kórey a Japonska.
Satelity majú mať iný účel
Štart družice z KĽDR porušuje rezolúcie Bezpečnostnej rady OSN, ktoré krajine zakazujú akékoľvek štarty založené na balistickej technológii. Pozorovatelia tvrdia, že predošlé vyslania satelitov pomohli krajine zlepšiť jej technológie pre strely dlhého doletu.
Severná Kórea úspešne vyslala dva satelity na orbitu v rokoch 2012 a 2016, pričom sú podľa Pchjongjangu určené na pozorovanie Zeme. Mnohí zahraniční odborníci však tvrdia, že ich účelom je špehovať rivalov.
Viac k témam: špionážny satelit
Zdroj: SITA.sk - KĽDR sa pokúsila vyslať na orbitu prvý špionážny satelit, Juhokórejčania a Japonci mali ísť do úkrytov (foto) © SITA Všetky práva vyhradené.
Populárne články
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.