Nedeľa, 21. júl 2024
Slnečno  27,5 °C
Mimoriadne správy

KĽDR najnovšie otestovala strely s plochou dráhou letu, obavy stupňujú aj agresívne vyjadrenia Kim Čong-una k Soulu

 Webnoviny  14. február 2024  135  
KĽDR najnovšie otestovala strely s plochou dráhou letu, obavy stupňujú aj agresívne vyjadrenia Kim Čong-una k Soulu

14.2.2024 (SITA.sk) - Severná Kórea v stredu vystrelila do mora niekoľko striel s plochou dráhou letu. Bol to piaty takýto test od januára. Informoval o tom Zbor náčelníkov štábov juhokórejských ozbrojených síl, podľa ktorého spolu s americkou armádou tieto odpaly analyzujú.

Sever ako jadrová veľmoc


Juhokórejská armáda bezprostredne neposkytla presný počet vystrelených rakiet, ani nepovedala, ako ďaleko doleteli. Tiež nie je známe, či ich vystrelili zo zeme alebo z mora. Zaznamenali ich len vo vodách juhovýchodne od mesta Wonsan.

Kórejská ľudovodemokratická republika (KĽDR) podľa odborníkov stupňuje tlak na svojich rivalov v roku volieb ako v Južnej Kórei, tak v USA. Dlhodobo sa pritom zameriava na to, aby prinútila Washington, aby akceptoval myšlienku Severu ako jadrovej veľmoci. KĽDR z toho chce vyťažiť bezpečnostné a ekonomické ústupky.

Test balistických striel


Severokórejský vodca Kim Čong-un sa tiež agresívne vyjadruje smerom k Soulu, pričom už vyhlásil, že sa KĽDR vzdá dlhodobého cieľa zmiernenia so svojím južným susedom a vyhráža sa, že ho zničí jadrovými zbraňami, ak bude vyprovokovaný. V Južnej Kórei panuje obava, že Kim môže svoju rétoriku posilniť priamou vojenskou provokáciou, možno okolo spornej západnej námornej hranice, ktorá bola v minulých rokoch miestom smrteľných námorných potýčok.​​

Tento rok Pchjongjang otestoval aj prvú balistickú strelu stredného doletu na tuhé palivo. Južná Kórea, Japonsko a Spojené štáty na severokórejské testy reagovali posilnením spoločných vojenských cvičení.

Viac k témam: Balistické strely, juhokorejská armáda, KĽDR Kórejská ľudovodemokratická republika, napätie na Kórejskom polostrove, severokorejský test rakety, Severokórejský vodca, test rakety
Zdroj: SITA.sk - KĽDR najnovšie otestovala strely s plochou dráhou letu, obavy stupňujú aj agresívne vyjadrenia Kim Čong-una k Soulu © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.