Nedeľa, 21. júl 2024
Slnečno  26,6 °C
Mimoriadne správy

Kim Čong-un dozeral na test salvových raketometov, niektoré dokážu uniesť aj taktické jadrové hlavice (video)

 Webnoviny  19. marec 2024  124  
Kim Čong-un dozeral na test salvových raketometov, niektoré dokážu uniesť aj taktické jadrové hlavice (video)

19.3.2024 (SITA.sk) - Severokórejský vodca Kim Čong-un v pondelok dozeral na delostrelecké vojenské cvičenie, v rámci ktorého strieľali zo „superveľkých“ salvových raketometov navrhnutých na útoky na hlavné mesto Južnej Kórey.

Balistické rakety


Štátna tlačová agentúra KCNA v utorok zverejnila fotografie, na ktorých je vidno súbežné vystrelenie prinajmenšom šiestich rakiet a oheň a dym obklopujúci terč na ostrove. Zbor náčelníkov štábov juhokórejských ozbrojených síl neskôr v utorok uviedol, že Kórejská ľudovodemokratická republika (KĽDR) vykonala viac testov, ako zobrazujú fotografie.

Hovorca zboru povedal, že Južná Kórea kategorizuje dané severokórejské zbrane ako balistické rakety vzhľadom na ich charakteristiku a kapacity. Odborníci tvrdia, že veľké severokórejské delostrelecké rakety stierajú hranice medzi delostreleckými systémami a balistickými strelami, pretože môžu vytvárať svoj vlastný ťah a sú aj navádzané.

Sever označuje niektoré z týchto systémov vrátane 600 milimetrových salvových raketometov, ktoré boli testované v pondelok, ako schopné niesť taktické jadrové hlavice. KCNA tiež uviedla, že severokórejskí vojaci pri samostatnom teste simulovali výbuch delostreleckého granátu vo vopred nastavenej výške.

Eskalácia napätia


Kim „povedal, že je potrebné ďalej vštepiť nepriateľom, že ak vypukne ozbrojený konflikt a vojna, nikdy sa nemôžu vyhnúť katastrofálnym následkom," uviedla tiež KCNA. Zároveň vyzval armádu, aby „dôkladnejšie plnila svoje úlohy blokovať a potláčať možnosť vojny s neustálou dokonalou pripravenosťou zničiť hlavné mesto nepriateľa a štruktúru jeho vojenských síl“.

Napätie na Kórejskom polostrove sa v ostatnom období vystupňovalo, keďže Severná Kórea zintenzívňuje vývoj zbraní, zatiaľ čo Južná Kórea rozšírila svoj vojenský výcvik so Spojenými štátmi a Japonskom.

Viac k témam: Balistické rakety, napätie na Kórejskom polostrove, severokórejské zbrane, Severokórejský vodca
Zdroj: SITA.sk - Kim Čong-un dozeral na test salvových raketometov, niektoré dokážu uniesť aj taktické jadrové hlavice (video) © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.