Utorok, 3. október 2023
Mimoriadne správy

Kazetová munícia si vlani vyžiadala rekordne veľa obetí, smutné prvenstvo drží vojna na Ukrajine

 Webnoviny  10. september 2023  117  
Kazetová munícia si vlani vyžiadala rekordne veľa obetí, smutné prvenstvo drží vojna na Ukrajine

10.9.2023 (SITA.sk) - Používanie kazetovej munície vo svete v dôsledku vojny na Ukrajine viedlo k rekordnému počtu obetí. Až 95 percent z nich sú pritom civilisti.

Viac o téme: Vojna na Ukrajine


Vo výročnej správe na to upozorňuje zoskupenie organizácií proti týmto kontroverzným zbraniam Cluster Munition Coalition. Informuje o tom spravodajský portál Euronews.

Najviac obetí je na Ukrajine


V roku 2022 si kazetová munícia vyžiadala v ôsmich krajinách prinajmenšom 1 172 obetí. To je najvyšší počet mŕtvych a zranených, ktorý koalícia zaznamenala od začiatku hlásenia dát v roku 2010.

Dosiaľ najviac obetí má kazetová munícia na Ukrajine, kde ich evidujú 890. Ďalšie najhoršie zasiahnuté krajiny sú Sýria s 84 a Mjanmarsko s 13 obeťami.

S kritikou sa stretli aj Spojené štáty


Správa Cluster Munition Monitor 2023 uvádza, že od začiatku invázie na Ukrajinu vo februári 2022 Rusko opakovane používa kazetovú muníciu. Ukrajina ju začala používať tiež v rámci svojej protiofenzívy. Rozhodnutie USA dodať jej tieto zbrane sa stretlo s kritikou.

Kazetové bomby vybuchujú vo vzduchu, pričom uvoľnia menšie výbušniny a tie dopadnú na široký priestor. Takéto zbrane môžu mať zničujúce dôsledky pre civilistov.

Zobraziť fotogalériu k článku:
Vojna na Ukrajine v septembri 2023 (fotografie)V roku 2008 podpísalo 107 krajín sveta Dohovor o kazetovej munícii, ktorý zakazuje jej skladovanie, používanie a distribúciu.Viac k témam: civilné obete, Kazetová munícia, rusko-ukrajinský konflikt
Zdroj: SITA.sk - Kazetová munícia si vlani vyžiadala rekordne veľa obetí, smutné prvenstvo drží vojna na Ukrajine © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.