Sobota, 23. október 2021
Zamračené  5,3 °C
Mimoriadne správy

Kardinál Marx sa rozhodol rezignovať, chce prevziať časť zodpovednosti za sexuálne zneužívanie v cirkvi

 Webnoviny   4. jún 2021  102
Kardinál Marx sa rozhodol rezignovať, chce prevziať časť zodpovednosti za sexuálne zneužívanie v cirkvi

4.6.2021 (Webnoviny.sk) - Prominentný nemecký kardinál Reinhard Marx v piatok predložil pápežovi Františkovi svoju rezignáciu z postu arcibiskupa, pričom ako dôvod svojho rozhodnutia uviedol škandály sexuálneho zneužívania. Cirkev sa podľa jeho slov dostala do „mŕtveho bodu“.

Arcidiecéza Mníchova a Freisingu zverejnila jeho list pápežovi na internete vo viacerých jazykoch. Šesťdesiatsedemročný Marx, ktorý v rokoch 2014 - 2020 viedol nemeckú konferenciu biskupov, uviedol, že mu pápež povolil jeho zverejnenie.

Vatikán to zatiaľ nekomentoval


Napísal v ňom, že chce prevziať časť zodpovednosti za „katastrofu sexuálneho zneužívania funkcionármi cirkvi v posledných desaťročiach“. Uviedol tiež, že vyšetrovania z ostatného desaťročia ukázali „mnoho personálnych zlyhaní a administratívnych chýb, ale aj inštitucionálneho a systémového zlyhania“.

Vatikán, kde Marx pôsobí v dôležitých finančných a politických orgánoch, jeho rezignáciu bezprostredne nekomentoval.

Zneužili tisíce ľudí


Správa objednaná cirkvou v roku 2018 dospela k záveru, že duchovenstvo v Nemecku v rokoch 1964 - 2014 zneužilo najmenej 3 677 ľudí. Viac ako polovica z obetí bolia v čase zneužívania vo veku 13 rokov a menej a takmer tretina z nich boli miništranti.

Ďalšia správa o sexuálnom zneužívaní v diecéze Kolína nad Rýnom tento rok poukázala na početné prípady sexuálneho zneužívania zo strany kňazov.

Hamburský arcibiskup, bývalý predstaviteľ kolínskej diecézy, ktorému správa pripisuje vinu, tiež predložil pápežovi svoju rezignáciu a na nešpecifikovaný čas ho uvoľnili.

Viac k témam: kardinál, pápež, sexuálne zneužívanie
Zdroj: Webnoviny.sk - Kardinál Marx sa rozhodol rezignovať, chce prevziať časť zodpovednosti za sexuálne zneužívanie v cirkvi © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.