Pondelok, 11. december 2023
Polojasno  -0,6 °C
Mimoriadne správy

Južná Kórea zadržala štyroch prebehlíkov, zbehnutia Severokórejčanov sú boľavým miestom vo vzťahoch medzi krajinami

 Webnoviny  24. október 2023  63  
Južná Kórea zadržala štyroch prebehlíkov, zbehnutia Severokórejčanov sú boľavým miestom vo vzťahoch medzi krajinami

24.10.2023 (SITA.sk) - V malom drevenom člne pri námornej hranici Južnej a Severnej Kórey našli štyroch údajných severokórejských prebehlíkov.

Podozriví zo zbehnutia do Južnej Kórey


Predstavitelia juhokórejskej pobrežnej stráže uviedli, že loď pobrežnej stráže našla čln južne od hranice po tom, čo dostali hlásenie od rybárskej lode. Štvorica sa identifikovala ako Severokórejčania.

Juhokórejská armáda informovala, že zabezpečila zadržanie Severokórejčanov v koordinácii s pobrežnou strážou po tom, čo naháňali ich čln popri hranici.

Podľa jej vyhlásenia sú štyria obyvatelia Kórejskej ľudovodemokratickej republiky (KĽDR) podozriví zo zbehnutia do Južnej Kórey. Podrobnosti armáda neposkytla.

Zbehnutia Severokórejčanov


Juhokórejské ministerstvo pre zjednotenie potvrdilo rozbehnuté vyšetrovanie Severokórejčanov, ale tiež odmietlo poskytnúť podrobnosti.

Zbehnutia Severokórejčanov sú boľavým miestom vo vzťahoch medzi oboma Kóreami. Južná Kórea prijíma tých, ktorí sa tam rozhodnú presídliť, no KĽDR často tvrdí, že jej občanov zadržiava proti ich vôli a požaduje ich návrat.

Od konca 90. rokov minulého storočia zo Severnej Kórey utieklo na Juh viac ako 30-tisíc ľudí, väčšina z nich cez Čínu a štáty v juhovýchodnej Ázii. Zbehnutie po mori nie je bežné.

Viac k témam: Čln, KĽDR Kórejská ľudovodemokratická republika
Zdroj: SITA.sk - Južná Kórea zadržala štyroch prebehlíkov, zbehnutia Severokórejčanov sú boľavým miestom vo vzťahoch medzi krajinami © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.