Štvrtok, 1. december 2022
Zamračené  0,5 °C
Mimoriadne správy

Juhokórejský prezident by mal stíchnuť. Nevymeníme svoj osud za kukuričný koláč, odkázala Kimova sestra do Soulu

 Webnoviny  19. august 2022  81
Juhokórejský prezident by mal stíchnuť. Nevymeníme svoj osud za kukuričný koláč, odkázala Kimova sestra do Soulu

19.8.2022 (Webnoviny.sk) - Vplyvná sestra lídra Kórejskej ľudovodemokratickej republiky (KĽDR) Kim Jo-čong ostro odmietla juhokórejskú ponuku ekonomickej pomoci za denuklearizáciu. Podľa jej slov je to „vrchol absurdnosti“, pretože „nikto nevymení osud za kukuričný koláč“.

Informuje o tom spravodajský portál BBC s tým, že je to po prvý raz, čo popredný predstaviteľ Severnej Kórey komentoval plán Soulu.

Zastavenie jadrového programu


Juhokórejský prezident Jun Sok-jol oznámil svoj „odvážny“ ekonomický plán v máji a v stredu znova zopakoval, že sú ochotní pomôcť, ak Sever zastaví svoj program jadrových zbraní a podnikne kroky na denuklearizáciu.

Kim však vo vyhlásení, ktoré v piatok zverejnila štátna tlačová agentúra KCNA, povedala, že by mal Jun „stíchnuť“ a tiež ho označila za „jednoduchého a stále detinského“.

Ako tiež uviedla, nevie, čo by ešte Jun vymyslel, ak by plán nefungoval, ale Pchjongjang sa tým „nikdy nebude zaoberať“.

Ponuka napriek urážkam platí


Junova kancelária v tejto súvislosti vydala stanovisko, v ktorom uviedla, že ľutuje drzé poznámky Kim a ponuka stále platí. „Postoj Severnej Kórey nijako nepomáha mieru a prosperite Kórejského polostrova, ako aj jej vlastnej budúcnosti,“ konštatovala.

Medzikórejské vzťahy sa zhoršili v súvislosti s patom v rozsiahlejších rokovaniach medzi Washingtonom a Pchjongjangom, ktoré stroskotali začiatkom roka 2019 v súvislosti s nezhodami týkajúcimi sa uvoľnenia zničujúcich sankcií výmenou za severokórejské odzbrojenie.

Severná Kórea v roku 2022 výrazne zintenzívnila testovanie a dosiaľ vystrelila už viac ako 30 balistických striel, vrátane prvej skúšky medzikontinentálnej balistickej rakety od roku 2017.

Viac k témam: Denuklearizácia, Finančná pomoc
Zdroj: Webnoviny.sk - Juhokórejský prezident by mal stíchnuť. Nevymeníme svoj osud za kukuričný koláč, odkázala Kimova sestra do Soulu © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.