Utorok, 3. október 2023
Mimoriadne správy

Juhoafrický prezident Ramaphosa navštívil Ukrajinu, má vraj mierové riešenie na konflikt

 Webnoviny  16. jún 2023  79  
Juhoafrický prezident Ramaphosa navštívil Ukrajinu, má vraj mierové riešenie na konflikt

16.6.2023 (SITA.sk) - Juhoafrický prezident Cyril Ramaphosa pricestoval do ukrajinskej metropoly Kyjev. Informuje o tom spravodajský portál CNN s odvolaním sa na jeho úrad.

Prezidenta na železničnej stanici privítali ukrajinský osobitný vyslanec pre Afriku a Blízky východ Maksym Subch a juhoafrický veľvyslanec na Ukrajine. Ramaphosa je na návšteve Ukrajiny v rámci africkej mierovej misie zameranej na mierové vyriešenie tamojšieho konfliktu.

Africký pohľad na rusko-ukrajinský konflikt


Prezident Ramaphosa v posledných týždňoch viedol rozhovory s prezidentom Ruskej federácie Vladimirom Putinom, (ukrajinským) prezidentom (Volodymyrom) Zelenským, prezidentom Čínskej ľudovej republiky Si Ťin-pchingom, vedúcimi predstaviteľmi krajín BRICS a generálnym tajomníkom Organizácie Spojených národov (OSN) o úsilí uľahčiť mierový proces k ukrajinsko-ruskému konfliktu v súlade s postavením Južnej Afriky ako nezúčastneného štátu,“ uviedol vo štvrtok Ramaphosov úrad.

Africká mierová misia pozostáva z lídrov Juhoafrickej republiky, Zambie, Komor, Konga, Egypta, Senegalu a Ugandy.

Ľudský a negatívny ekonomický dopad a napätie vyplývajúce z konfliktu medzi Ukrajinou a Ruskom sú vážnou situáciou, ktorá ovplyvňuje nás všetkých v prepojenom svete. Africká mierová misia prináša africký pohľad a apel na mierový proces k rokovaniam, ktoré sa konajú v rôznych častiach sveta a v rôznych formáciách národov o tom, ako riešiť konflikt na Ukrajine a v Rusku,“ vyjadril sa Ramaphosa.

Juhoafrická vláda čelí kritike


Africká delegácia odíde z Kyjeva neskôr v piatok a vycestuje do Petrohradu, kde sa v sobotu stretne s Vladimirom Putinom.

Juhoafrická vláda čelí ostrej kritike za svoj postoj k ruskej vojne na Ukrajine a bežne sa zdržiava hlasovaní odsudzujúcich Moskvu na Valnom zhromaždení OSN.

Zatiaľ čo vedenie Juhoafrickej republiky opakovane vyhlásilo, že je v konflikte neutrálne a často vyzýva na vyjednanie urovnania, jeho kroky sú čoraz viac pod dohľadom západných mocností.

Viac k témam: Čínsky prezident, juhoafrický prezident, rusko-ukrajinský konflikt, Ruský prezident, Ukrajinský prezident, Zahraničie
Zdroj: SITA.sk - Juhoafrický prezident Ramaphosa navštívil Ukrajinu, má vraj mierové riešenie na konflikt © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.