Nedeľa, 15. september 2019
Slnečno  17,2 °C
Mimoriadne správy

Johnson môže pozastaviť činnosť parlamentu, podľa súdu je premiérov plán v súlade so zákonom

 Webnoviny   4. september 2019  18
Johnson môže pozastaviť činnosť parlamentu, podľa súdu je premiérov plán v súlade so zákonom

4.9.2019 (Webnoviny.sk) - Plán britského premiéra Borisa Johnsona pozastaviť činnosť parlamentu je v súlade so zákonom. Rozhodol o tom súd v škótskom Edinburghu.

Sťažnosť na súde tam podala skupina 75 členov parlamentu z viacerých strán, podľa ktorých predseda vlády prekročil svoju právomoc. Poslanci sa plánujú voči rozhodnutiu odvolať.

Prerušenie rokovania parlamentu


Johnson koncom augusta oznámil, že chce na päť týždňov prerušiť rokovania parlamentu. Podľa jeho politických oponentov sa však chce vyhnúť parlamentnej kontrole a zastaviť prijatie legislatívy, ktorá by zabránila Veľkej Británii 31. októbra vystúpiť z Európskej únie bez dohody.

To vláda popiera a tvrdí, že pozastavenie umožní Johnsonovi predstaviť svoje legislatívne plány počas vystúpenia kráľovnej v parlamente, ktoré sa uskutoční 14. októbra.

Plán napadli na súde


Premiérov plán napadli na súde aj v Anglicku. Vo štvrtok Anglický vyšší súd posúdi sťažnosť podnikateľky a aktivistky Giny Miller, ktorú podporuje aj bývalý premiér John Major.

Na 16. septembra je zase v severoírskom Belfaste naplánované súdne preskúmanie sťažnosti občana, podľa ktorého by brexit bez dohody mohol ohroziť mierový proces v Severnom Írsku.

Viac k témam: Brexit, britský parlament, britský premiér, súd
Zdroj: Webnoviny.sk - Johnson môže pozastaviť činnosť parlamentu, podľa súdu je premiérov plán v súlade so zákonom © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.