Sobota, 21. september 2019
Jasno  5,1 °C
Mimoriadne správy

Johnson a Juncker budú rokovať o brexite, rozhovory zatiaľ ukázali len malé známky pokroku

 Webnoviny  13. september 2019  20
Johnson a Juncker budú rokovať o brexite, rozhovory zatiaľ ukázali len malé známky pokroku

13.9.2019 (Webnoviny.sk) - Britský premiér Boris Johnson a končiaci predseda Európskej komisie (EK) Jean-Claude Juncker budú v Luxembursku rokovať o brexite. Stretnutie potvrdili britská vláda aj zástupcovia EK s tým, že schôdzka sa uskutoční v pondelok na poludnie.

Tento týždeň v Bruseli o brexite rokoval Johnsonov vyslanec David Frost. Ako poukazuje agentúra AP, rokovania o odchode Veľkej Británie z Európskej únie dosiaľ ukázali len malé známky pokroku. Brexit by sa mal pritom uskutočniť 31. októbra.

Johnson chce z dohody, ktorú s Európskou úniou vyrokovala jeho predchodkyňa Theresa Mayová, odstrániť takzvanú írsku poistku. Tá má zabrániť návratu tvrdých hraníc a hraničných kontrol medzi Írskom a Severným Írskom. Brusel však trvá na tom, aby zostala, pretože ju považuje za nevyhnutný nástroj na zachovanie integrity jednotného európskeho trhu.

Britský parlament prijal zákon, ktorý prikazuje premiérovi, aby požiadal o odklad brexitu v prípade, že by do polovice októbra nedosiahli žiadnu dohodu. Johnson ale naznačil, že o ďalší odklad žiadať nebude.

Viac k témam: Brexit, Severné Írsko, Veľká Británia
Zdroj: Webnoviny.sk - Johnson a Juncker budú rokovať o brexite, rozhovory zatiaľ ukázali len malé známky pokroku © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.