Piatok, 7. august 2020
Prevažne slnečno  18,1 °C
Mimoriadne správy

Český premiér Babiš nebude stíhaný v kauze Čapí hnízdo, rozhodlo štátne zastupiteľstvo

 Webnoviny  13. september 2019  54
Český premiér Babiš nebude stíhaný v kauze Čapí hnízdo, rozhodlo štátne zastupiteľstvo

13.9.2019 (Webnoviny.sk) - Mestské štátne zastupiteľstvo v Prahe zastavilo trestné stíhanie všetkých osôb, medzi ktorými je aj český premiér Andrej Babiš, v kauze Čapí hnízdo.

Informuje o tom spravodajský portál iDNES.cz s tým, že to zastupiteľstvo potvrdilo v piatok v tlačovej správe. Mestský štátny zástupca Martin Erazím tak podporil už skorší návrh dozorného štátneho zástupcu Jaroslava Šarocha.

Zastavenie potvrdil


Šaroch predložil návrh na zastavenie trestného stíhania v prípade päťdesiatmiliónovej európskej dotácie na výstavbu farmy Čapí hnízdo koncom augusta. S konečným rozhodnutím sa napokon zaoberal Erazím, ktorý okrem iného riešil, či je táto zmena zákonná a odôvodnená, a zastavenie potvrdil.

Polícia totiž pracovala s verziou, že Čapí hnízdo nespadalo v čase žiadosti o dotáciu do kategórie malého alebo stredného podniku a dotáciu tak získalo neoprávnene. Podľa prokurátorov však farma podmienky spĺňala.

O prípade môže ešte rozhodnúť najvyšší štátny zástupca Pavel Zeman. Ak s rozhodnutím nebude spokojný, môže nariadiť mestskému štátnemu zastupiteľstvu v Prahe, aby rozhodlo inak. Má na to tri mesiace.

Stíhaniu čelila aj rodina


Premiér sa k rozhodnutiu pražského štátneho zastupiteľstva ešte nevyjadril. Stíhaniu okrem iných čelila aj jeho žena Monika, dcéra Adriana Bobeková, švagor Martin Herodes a bývalí členovia spoločnosti Farma Čapí hnízdo Jana Mayerová a Josef Nenadál.

Farma Čapí hnízdo patrila na prelome rokov 2007 a 2008 do Babišovho Agrofertu, potom zmenila formu vlastníctva. Vďaka zmene získala v korunách päťdesiatmiliónovú európsku dotáciu pre malé a stredné podniky. Po niekoľkých rokoch sa farma opäť vrátila do skupiny Agrofert.

Informácie pochádzajú z webstránky www.idnes.cz a archívu agentúry SITA.

Viac k témam: Čapí hnízdo
Zdroj: Webnoviny.sk - Český premiér Babiš nebude stíhaný v kauze Čapí hnízdo, rozhodlo štátne zastupiteľstvo © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.