Utorok, 20. august 2019
Zamračené  27,1 °C
Mimoriadne správy

Japonsko sa ospravedlnilo za nútené sterilizácie žien, obetiam ponúklo desaťtisíce jenov

 Webnoviny  24. apríl 2019  25
Japonsko sa ospravedlnilo za nútené sterilizácie žien, obetiam ponúklo desaťtisíce jenov

TOKIO 24. apríla (WebNoviny.sk) - Japonská vláda sa v stredu ospravedlnila desaťtisícom obetí nútenej sterilizácie na základe už neexistujúceho Zákona o eugenickej ochrane, ktorý mal "predchádzať narodeniu potomstva nízkej kvality".

Tajomník japonskej vlády Jošihide Suga ponúkol obetiam "úprimnú ľútosť a ospravedlnenie", vláda tiež prisľúbila vyplatiť kompenzácie. Krok vlády nasledoval po tom, ako parlament v stredu schválil legislatívu na uskutočnenie nápravných opatrení vrátane kompenzácie 3,2 milióna jenov (približne 25 500 eur) pre každú z obetí.

Od roku 1948, keď začal zákon platiť, až do roku 1996 podstúpilo nútenú sterilizáciu 25-tisíc ľudí. Zákon lekárom umožňoval sterilizovať ľudí s postihnutím. V roku 1996 zákon potichu premenovali na Zákon na ochranu materstva a odstránené bolo tiež diskriminačné ustanovenie.

Viac k témam: nezákonná sterilizácia
Zdroj: Webnoviny.sk - Japonsko sa ospravedlnilo za nútené sterilizácie žien, obetiam ponúklo desaťtisíce jenov © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.