Streda, 23. jún 2021
Zamračené  23,9 °C
Mimoriadne správy

Japonsko chce pre severokórejské zbrane posilniť protiraketovú obranu

 Webnoviny  12. október 2020  95
Japonsko chce pre severokórejské zbrane posilniť protiraketovú obranu

12.10.2020 (Webnoviny.sk) - Japonsko sa zaviazalo k posilneniu svojej protiraketovej obrany, aby dokázalo reagovať na hrozby v podobe severokórejských zbraní, ktoré sú čoraz "rozmanitejšie a zložitejšie". Stalo sa tak pár dní po tom, čo sa v Pchjongjangu uskutočnila vojenská prehliadka, na ktorej severokórejské ozbrojené sily predstavili nové zbrane.

Zbrane mohli byť len makety


Vojenská prehliadka sa v Severnej Kórei uskutočnila pri príležitosti 75. výročia vzniku vládnucej strany. Jej súčasťou boli rôzne zbraňové systémy, vrátane masívnej, zrejme, interkontinentálnej balistickej strely či upravenej rakety, ktorú možno vystreliť z ponorky.

Niektorí experti tvrdia, že to mohli byť len makety zbraní vo vývoji, v každom prípade však poukazujú na zdokonaľovanie severokórejského arzenálu.

Tajomník japonskej vlády Kacunobu Kato v pondelok na pravidelnej tlačovej konferencii povedal, že sa budú "usilovne snažiť o posilnenie našej komplexnej schopnosti odradiť rakety", aby mohli reagovať na spomínané hrozby. "Uvedomujeme si, že niektoré z týchto rakiet nám údajne sťažia reakciu prostredníctvom nášho konvenčného vybavenia," doplnil.

Analýza predstavených severokórejských zbraní


Kato odmietol poskytnúť podrobnosti o ich analýze predstavených severokórejských zbraní, uviedol len, že Japonsko bude naďalej spolupracovať s USA a ďalšími zainteresovanými krajinami na ochrane Japoncov.

Za vlády predošlého premiéra Šinza Abeho Japonsko rozšírilo medzinárodnú úlohu svojej armády v rámci aliancie s USA pre rastúce hrozby zo strany Severnej Kórey a Číny. Tieto krajiny sú podľa Tokia hrozbou pre národnú bezpečnosť.

Vláda v súčasnosti preskúmava významnú zmenu v politike súvisiacej s protiraketovou obranou, ktorá by zahŕňala možnosť rozvoja schopnosti prvého úderu na nepriateľské základne na obranu pred bezprostrednými útokmi. Očakáva sa, že vláda premiéra Jošihideho Sugu ku koncu tohto roka zostaví nový raketový plán.

Viac k témam: balistické rakety, protiraketová obrana
Zdroj: Webnoviny.sk - Japonsko chce pre severokórejské zbrane posilniť protiraketovú obranu © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.