Pondelok, 17. máj 2021
Oblačno  9,5 °C
Mimoriadne správy

Desaťtisíce ľudí v Minsku demonštrovalo proti Lukašenkovi, polícia použila vodné delo

 Webnoviny  11. október 2020  90
Desaťtisíce ľudí v Minsku demonštrovalo proti Lukašenkovi, polícia použila vodné delo

11.10.2020 (Webnoviny.sk) - V bieloruskej metropole Minsk sa v nedeľu opäť zišli desaťtisíce ľudí na demonštrácii proti autoritárskemu prezidentovi Alexandrovi Lukašenkovi. Polícia proti demonštrantom nasadila vodné delo, desiatky ľudí zatkla.

Lukašenko si robí nárok na šieste funkčné obdobie po voľbách, ktoré sa všeobecne považujú za zmanipulované. Bielorusi protestujú denne od prezidentských volieb z 9. augusta, v ktorých podľa úradov Lukašenko získal 80 percent hlasov.

Opozícia aj niektorí volební pracovníci však tvrdia, že hlasovanie bolo zmanipulované. USA aj Európska únia voľby odsúdili ako neslobodné a neférové.

Nádej, že krízu sa podarí vyriešiť pokojným spôsobom vzrástla po správe o nečakanom stretnutí Alexandra Lukašenka s opozičnými aktivistami. Prezident ich navštívil v sobotu vo väzení, kde skončili pre napadnutie jeho znovuzvolenia.

Témou rozhovorov boli podľa štátnych médií ústavné reformy vrátane návrhu novej ústavy. Lukašenko podľa vyhlásenia prezidentskej kancelárie počas stretnutia zdôraznil, že "ústavu nemožno napísať v uliciach".

Viac k témam: protesty v Bielorusku
Zdroj: Webnoviny.sk - Desaťtisíce ľudí v Minsku demonštrovalo proti Lukašenkovi, polícia použila vodné delo © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.