Utorok, 25. jún 2024
Väčšinou jasno  22,3 °C
Mimoriadne správy

Izraelský vojnový kabinet zasiahol spor medzi ministrom Gancom a premiérom Netanjahuom, dôvodom je Gancova cesta do USA

 Webnoviny   3. marec 2024  109  
Izraelský vojnový kabinet zasiahol spor medzi ministrom Gancom a premiérom Netanjahuom, dôvodom je Gancova cesta do USA

3.3.2024 (SITA.sk) - Izraelský vojnový kabinet čelí vnútornému sporu medzi premiérom a jedným z jeho ministrov. Minister Benny Ganc vycestoval do Spojených štátov bez povolenia premiéra Benjamina Netanjahua.

Viac o téme: Izraelsko-palestínsky konflikt


Ten s ním podľa nemenovaného predstaviteľa z Netanjahuovej strany Likud viedol „tvrdý rozhovor" o tejto ceste a povedal mu, že krajina má „len jedného premiéra".

Ganc vycestoval do USA bez povolenia premiéra


Ganc, ktorý je centrista a pred vojnou bol politický rival premiéra, cestuje do USA v čase hlbokých nezhôd medzi Netanjahuom a americkým prezidentom Joeom Bidenom o tom, ako zmierniť utrpenie Palestínčanov v Pásme Gazy a vytvoriť povojnovú víziu pre enklávu.

Prioritám Spojených štátov v regióne čoraz viac bráni Netanjahuov kabinet, v ktorom dominujú ultranacionalisti. Gancova umiernenejšia strana občas pôsobí ako protiváha Netanjahuových krajne pravicových spojencov.

Účelov cesty do USA je viacero


Podľa ďalšieho izraelského predstaviteľa Ganc informoval Netanjahua o svojom úmysle vycestovať do USA a koordinovať s ním komunikáciu. Návšteva má posilniť vzťahy s Washingtonom, podporu pre pozemnú kampaň Izraela a úsilie o prepustenie izraelských rukojemníkov zadržiavaných v Pásme Gazy.

Ganc by sa podľa jeho strany Národná jednota mal stretnúť s viceprezidentkou Kamalou Harris a poradcom amerického prezidenta pre národnú bezpečnosť Jakeom Sullivanom.

Viac k témam: Izraelsko-palestínsky konflikt, Vládny kabinet
Zdroj: SITA.sk - Izraelský vojnový kabinet zasiahol spor medzi ministrom Gancom a premiérom Netanjahuom, dôvodom je Gancova cesta do USA © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.