Nedeľa, 25. september 2022
Oblačno  13,4 °C
Mimoriadne správy

Izraelský malvér špehuje novinárov či disidentov, používa sa na zastrašovanie kritických médií

 Webnoviny  19. júl 2021  139
Izraelský malvér špehuje novinárov či disidentov, používa sa na zastrašovanie kritických médií

19.7.2021 (Webnoviny.sk) - Na špehovanie novinárov, ľudskoprávnych aktivistov a politických disidentov vo svete sa používa vojenský malvér od izraelskej spoločnosti NSO Group. Takýto záver prinieslo vyšetrovanie globálneho mediálneho konzorcia.

Viac ako tisíc špehovaných


Zo zoznamu viac ako 50-tisíc čísel mobilných telefónov získaných parížskou neziskovou organizáciou Forbidden Stories a ľudskoprávnou skupinou Amnesty International identifikovali viac ako tisíc jednotlivcov, ktorí sa mohli stať terčom špehovania pomocou spomenutého malvéru. Bolo medzi nimi 189 novinárov, viac ako 600 politikov a vládnych predstaviteľov, najmenej 65 vedúcich pracovníkov obchodných spoločností, 85 ľudskoprávnych aktivistov a niekoľko hláv štátov.

Amnesty International tiež uviedla, že podľa forenzných vedcov spyware Pegasus od NSO Group úspešne nainštalovali aj do telefónu snúbenice novinára Džamála Chášakdžího, iba štyri dni po jeho zabití na saudskoarabskom konzuláte v Istanbule v roku 2018.

Spoločnosť teórie odmieta


Počet novinárov identifikovaných ako ciele jasne ilustruje, že Pegasus sa používa ako nástroj na zastrašovanie kritických médií,“ uviedla generálna tajomníčka Amnesty International Agnés Callamardová.

NSO Group v odpovedi na otázky agentúry AP poprela, že by niekedy disponovala „zoznamom potenciálnych, minulých alebo existujúcich cieľov“. V samostatnom vyhlásení označila tvrdenia neziskovej organizácie Forbidden Stories za „plné nesprávnych predpokladov a nepotvrdených teórií“. Spoločnosť podotkla, že produkty predáva iba „prevereným vládnym agentúram“ na použitie proti teroristom a veľkým zločincom a že nemá žiadny prehľad o údajoch svojich zákazníkov.

Viac k témam: malvér, špehovanie
Zdroj: Webnoviny.sk - Izraelský malvér špehuje novinárov či disidentov, používa sa na zastrašovanie kritických médií © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.