Nedeľa, 16. máj 2021
Zamračené  7,4 °C
Mimoriadne správy

Izraelskí agenti vraj počas leta zastrelili v Iráne druhého muža teroristickej siete al-Kájda

 Webnoviny  14. november 2020  155
Izraelskí agenti vraj počas leta zastrelili v Iráne druhého muža teroristickej siete al-Kájda

14.11.2020 (Webnoviny.sk) - Izraelskí agenti údajne v auguste zastrelili v Iráne druhého najvyššie postaveného muža teroristickej siete al-Kájda. Informoval o tom v sobotu denník New York Times (NYT). Odvolával sa na zdroje z prostredia amerických tajných služieb, odkiaľ mal prísť podnet na vykonanie operácie.

Vyše dvesto mŕtvych


Abdalláh Ahmed Abdalláh, známy aj pod menom Abú Muhammad al-Masrí, sa považuje za jedného z hlavných strojcov vražedných útokov na ambasády USA v Keni a Tanzánii. V roku 1998 pri nich zahynulo 224 ľudí.

Podľa NYT al-Masrího 7. augusta v Teheráne zastrelili dvaja muži, ktorí okolo neho prechádzali na motorke. Spolu s ním mala zahynúť aj jeho sestra. Podľa denníka sa Irán pôvodne snažil al-Masrího smrť utajiť.

Iránske a libanonské médiá v tom čase za obete útoku zo 7. augusta označili libanonského profesora histórie a jeho dcéru.

Irán tvrdenia odmieta


Irán tvrdenia amerického denníka odmieta. Ministerstvo zahraničných vecí v Teheráne v sobotu vyhlásilo, že členovia al-Kájdy sa v krajine nenachádzajú.

Zdroje NYT však tvrdia, že al-Masrí žil v Iráne od roku 2003. Povodne vraj v domácom väzení, neskôr sa mal pohybovať voľne. Predstavitelia USA a Izraela záležitosť zatiaľ nekomentovali.

Viac k témam: al-Káida, terorizmus
Zdroj: Webnoviny.sk - Izraelskí agenti vraj počas leta zastrelili v Iráne druhého muža teroristickej siete al-Kájda © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.