Sobota, 16. október 2021
Slnečno  8,5 °C
Mimoriadne správy

Izraelské nálety v Pásme Gazy mohli porušiť medzinárodné vojnové právo, útoky spôsobili vážne škody

 Webnoviny  24. august 2021  67
Izraelské nálety v Pásme Gazy mohli porušiť medzinárodné vojnové právo, útoky spôsobili vážne škody

24.8.2021 (Webnoviny.sk) - Izraelské nálety, ktoré počas májovej 11-dňovej vojny zničili štyri výškové budovy v Pásme Gazy, pravdepodobne porušili medzinárodné vojnové právo. V pondelok to uviedla popredná medzinárodná mimovládna organizácia Human Rights Watch.

Organizácia Human Rights Watch poznamenala, že hoci pri náletoch nebol nikto zranený, útoky poškodili susediace budovy, desiatky ľudí prišli o strechu nad hlavou a zničených zostalo mnoho firiem a prevádzok.

„Zjavne protiprávne izraelské útoky na štyri výškové budovy v meste Gaza spôsobili vážne a trvalé škody nespočetnému počtu Palestínčanov, ktorí v nich žili, pracovali, nakupovali alebo z nich ťažili ich firmy,“ povedal Richard Weir zo spomenutej inštitúcie. Zároveň vyzval izraelskú armádu k predloženiu dôkazov odôvodňujúcich útoky.

Boje medzi Izraelom a palestínskym hnutím Hamas vypukli 10. mája. Hamas vtedy začal strieľať rakety na Izrael a ten reagoval náletmi. Boje, ktoré si vyžiadali viac ako 250 mŕtvych, ukončilo prímerie z 21. mája. Táto vojna medzi Izraelom a Hamasom bola už štvrtou odvtedy, ako sa Hamas v roku 2007 zmocnil vlády v Pásme Gazy.

Viac k témam: ľudské práva, nálety, Pásmo Gazy, útok
Zdroj: Webnoviny.sk - Izraelské nálety v Pásme Gazy mohli porušiť medzinárodné vojnové právo, útoky spôsobili vážne škody © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.