Sobota, 22. január 2022
Zamračené  -3 °C
Mimoriadne správy

Izrael urobil ústretový krok, Palestínčanom udelí právo legálneho pobytu

 Webnoviny  19. október 2021  96
Izrael urobil ústretový krok, Palestínčanom udelí právo legálneho pobytu

19.10.2021 (Webnoviny.sk) - Izrael udelí právo legálneho pobytu štyrom tisíckam Palestínčanov žijúcim na okupovanom Západnom brehu Jordánu a v Pásme Gazy. Ľudia, ktorí roky čelia prísnym obmedzeniam, vďaka tomu získajú úradné preukazy totožnosti.

Posilnenie palestínskej samosprávy


Krok je ďalším zo série ústretových gest oznámených po augustovom stretnutí medzi izraelským ministrom obrany a palestínskym prezidentom Mahmúdom Abbásom. Izrael chce posilniť palestínsku samosprávu, ktorá spravuje časti Západného brehu a prístup k bezpečnostným otázkam koordinuje so židovským štátom.

Medzi Palestínčanmi rastie nespokojnosť so stále autokratickejšou samosprávou. Izrael sa ju napriek tomu snaží posilniť, aby oslabil jej rivalov z militantného hnutia Hamas, ktorá ovláda Pásmo Gazy. Medzi ďalšie izraelské gestá patrí pôžička vo výške 155 miliónov dolárov pre Palestínsku samosprávu alebo vydanie ďalších 15-tisíc povolení, ktoré umožnia Palestínčanom pracovať v Izraeli a jeho osadách.

Bennett odmieta vznik palestínskeho štátu


Izraelský premiér Naftali Bennett odmieta vznik palestínskeho štátu a neprejavil záujem o obnovenie mierových rozhovorov, ktoré sa zastavili pred vyše desiatimi rokmi. Izrael tiež pokračuje v rozširovaní osád na Západnom brehu Jordánu a vo východnom Jeruzaleme.

Tieto územia, ktoré Izrael zabral vo vojne v roku 1967, chcú Palestínčania získať pre svoj budúci štát. Izraelskí predstavitelia na druhej strane sľúbili, že v záujme zmiernenia napätia podniknú kroky na podporu palestínskej ekonomiky a zlepšenie podmienok bežného života.

Viac k témam: Hamas
Zdroj: Webnoviny.sk - Izrael urobil ústretový krok, Palestínčanom udelí právo legálneho pobytu © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.