Pondelok, 24. január 2022
Slnečno  -4,1 °C
Mimoriadne správy

Izrael si chce upevniť kontrolu nad Golanskými výšinami, Bennettova vláda plánuje zdvojnásobiť počet osadníkov

 Webnoviny  26. december 2021  60
Izrael si chce upevniť kontrolu nad Golanskými výšinami, Bennettova vláda plánuje zdvojnásobiť počet osadníkov

26.12.2021 (Webnoviny.sk) - Izrael chce zdvojnásobiť počet osadníkov na okupovaných Golanských výšinách. Oznámil to v nedeľu premiér krajiny Naftali Bennett. Izrael na to plánuje vynaložiť milióny dolárov s cieľom upevniť kontrolu nad územím, ktoré získal od Sýrie pred viac ako piatimi desaťročiami.

Na mimoriadnom zasadaní vlády v izraelskej osade Mevo Chama na Golanských výšinách premiér povedal, že nové investície v regióne sú založené na tom, že administratíva amerického prezidenta Donalda Trumpa uznala suverenitu Izraela na tomto území a administratíva prezidenta Joea Bidena naznačila, že sa teraz nechystá toto rozhodnutie zrušiť.

Izrael okupoval Golanské výšiny počas vojny v roku 1967 a neskôr toto územie anektoval. Na Golanských výšinách žijú desaťtisíce Izraelčanov. Región je zároveň domovom niekoľkých dedín sýrskych drúzov, pričom časť z nich izraelskú okupáciu odmieta.

Viac k témam: Golanské výšiny, osadníci
Zdroj: Webnoviny.sk - Izrael si chce upevniť kontrolu nad Golanskými výšinami, Bennettova vláda plánuje zdvojnásobiť počet osadníkov © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.