Sobota, 22. jún 2024
Slnečno  22,1 °C
Mimoriadne správy

Izrael pripravuje pozemnú inváziu do Rafahu, tisícky Palestínčanov vyzval na evakuáciu

 Webnoviny   6. máj 2024  102  
Izrael pripravuje pozemnú inváziu do Rafahu, tisícky Palestínčanov vyzval na evakuáciu

6.5.2024 (SITA.sk) - Izraelská armáda vyzvala tisícky Palestínčanov v meste Rafah na juhu Pásma Gazy, aby sa evakuovali. Tento krok naznačuje, že pozemná invázia do mesta sa blíži.

Viac o téme: Izraelsko-palestínsky konflikt

Zhruba 100-tisíc ľudí sa má presunúť do al-Mawásí, kde Izrael vyhlásil humanitárnu oblasť. Armáda podľa jej vyhlásenia rozšírila pomoc v oblasti vrátane poľných nemocníc, stanov, potravín a vody.

Hovorca izraelskej armády povedal, že pripravujú "operáciu s obmedzeným rozsahom". Či to je začiatok širšej invázie do mesta, nešpecifikoval.

Oznámenie izraelskej armády prišlo v čase krehkých rokovaní o prímerí medzi Izraelom a militantným hnutím Hamas, ktoré to teraz skomplikuje.

Očakávanú ofenzívu v Rafahu Izrael sľubuje v snahe zlikvidovať zostávajúcich militantov. Plán však vyvolal celosvetové obavy o tamojších civilistov. V meste a jeho okolí je zhruba 1,4 milióna Palestínčanov, čo je viac ako polovica obyvateľstva Pásma Gazy, z ktorých väčšina utiekla pred bojmi v iných častiach palestínskej enklávy.

Zobraziť fotogalériu k článku:
Izraelsko-palestínsky konflikt 2023 (fotografie)

Viac k témam: Evakuácia, Izraelská armáda, Izraelsko-palestínsky konflikt, ofenzíva, Pásmo Gazy, Útok Hamasu na Izrael, Zahraničie
Zdroj: SITA.sk - Izrael pripravuje pozemnú inváziu do Rafahu, tisícky Palestínčanov vyzval na evakuáciu © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.