Piatok, 22. október 2021
Slnečno  10,2 °C
Mimoriadne správy

Izrael má novú vládu, premiér Naftali Bennett sľúbil zjednotenie národa či redukciu byrokracie

 Webnoviny  14. jún 2021  91
Izrael má novú vládu, premiér Naftali Bennett sľúbil zjednotenie národa či redukciu byrokracie

14.6.2021 (Webnoviny.sk) - Nový izraelský premiér Naftali Bennett sľúbil zjednotenie národa, ktorý rozdelili štyri parlamentné voľby v priebehu dvoch rokov.

Bennett uviedol, že jeho vláda bude „pracovať v záujme celého ľudu" a dodal, že prioritami budú reformy vzdelávania, zdravotníctva a redukcia byrokracie.

Tesná väčšina hlasov


Bezprecedentná koalícia strán pravicového nacionalistu získala dôveru izraelského parlamentu v nedeľňajšom hlasovaní. Schválili ju tesnou väčšinou hlasov, a to pomerom 60 : 59, pričom jeden poslanec sa zdržal hlasovania.

Bennett vo funkcii nahradil Benjamina Netanjahua, ktorý bol na čele izraelskej vlády 12 rokov. Informuje o tom portál bbc.com.

Premiérom dva roky


Bennett, ktorý je lídrom pravicovej strany Jamina, bude premiérom do septembra 2023 v rámci dohody o deľbe moci. Potom funkciu na ďalšie dva roky odovzdá Jairovi Lapidovi, predsedovi centristickej strany Ješ Atid.

Netanjahu, ktorý bol najdlhšie slúžiacim izraelským premiérom, zostáva šéfom pravicovej strany Likud a stane sa lídrom opozície.

Viac k témam: izraelský parlament, izraelský premiér, parlamentné voľby
Zdroj: Webnoviny.sk - Izrael má novú vládu, premiér Naftali Bennett sľúbil zjednotenie národa či redukciu byrokracie © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.