Pondelok, 25. január 2021
Oblačno  -1,5 °C
Mimoriadne správy

Izrael čakajú nové parlamentné voľby, Netanjahu sa postaví proti populárnemu Saarovi

 Webnoviny  23. december 2020  56
Izrael čakajú nové parlamentné voľby, Netanjahu sa postaví proti populárnemu Saarovi

23.12.2020 (Webnoviny.sk) - Izrael čakajú nové parlamentné voľby, keďže vláda nedokázala do stredy schváliť rozpočet. Znamená to, že nové voľby budú koncom marca. Premiér Benjamin Netanjahu v nich bude čeliť hlavne trojici strán bývalých pravicových spojencov pod vedením populárneho poslanca Gideona Saara, ktorý sa nedávno oddelil od Netanjahuovej strany Likud.

Predpokladá sa, že bez ohľadu na to, či Netanjahu odrazí svojich vyzývateľov alebo nie, krajinu takmer určite bude viesť pravica. Vyhliadky izraelského stredo-ľavicového bloku sa zdajú horšie ako v predchádzajúcich voľbách, pretože jeho líder, minister obrany Benny Ganc vstúpil do doterajšej vládnej koalície. Ganc stratil podporu veľkej časti svojej sklamanej voličskej základne a blok zostal bez lídra.

Netanjahu a Ganc vytvorili koalíciu v máji po tom, ako voľby trikrát nepriniesli víťaza. Na základe dohody Ganc prevzal novú rolu "alternujúceho premiéra" a bol ubezpečený, že v novembri budúceho roku, čiže v polovici funkčného obdobia vlády, na poste premiéra vystrieda Netanjahua. Hlavnou vecou, ktorá narušila funkčnosť koalície, je stíhanie Netanjahua pre korupciu.

Ganc ho obvinil z podkopania ich dohody o zdieľanej vláde v nádeji, že zostane na poste premiéra aj počas súdneho procesu. Ganc a ďalší kritici sú presvedčení, že Netanjahu dúfa vo vytvorenie novej vlády s tým, že na citlivé pozície vymenuje lojálnych ľudí, ktorí by mu mohli poskytnúť imunitu alebo zrušiť obžalobu.

Viac k témam: parlamentné voľby v Izraeli
Zdroj: Webnoviny.sk - Izrael čakajú nové parlamentné voľby, Netanjahu sa postaví proti populárnemu Saarovi © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.