Sobota, 23. október 2021
Zamračené  5,3 °C
Mimoriadne správy

Izrael a palestínsky Hamas uzatvorili prímerie, bombardovanie si vyžiadalo vyše 240 obetí

 Webnoviny  21. máj 2021  179
Izrael a palestínsky Hamas uzatvorili prímerie, bombardovanie si vyžiadalo vyše 240 obetí

21.5.2021 (Webnoviny.sk) - V piatok nadránom začalo platiť prímerie medzi Izraelom a palestínskym militantným hnutím Hamas v Pásme Gazy. Pokoj zbraní, ktorý oznámili vo štvrtok v noci, ukončil 11 dní bombardovania.

To si vyžiadalo viac ako 240 mŕtvych. Izrael aj Hamas hlásia víťazstvo, no obe strany zostávajú ostražité pred ďalším násilím, informuje spravodajský portál BBC.

Prímerie sa začalo o 2:00 miestneho času. Krátko na to vyšli mnohí Palestínčania oslavovať do ulíc Gazy.

Vystrelili 4 000 rakiet


Boje sa začali 10. mája, po týždňoch eskalujúceho napätia medzi Izraelčanmi a Palestínčanmi v okupovanom východnom Jeruzaleme.

Hamas varoval Izrael, aby stiahol svoje jednotky z areálu mešity al-Aksá, a neskôr, keď sa tak nestalo, začal strieľať rakety do Izraela, čo viedlo k odvetným náletom zo strany židovského štátu. Podľa Izraela militanti z Gazy vystrelili na jeho územie zhruba 4 000 rakiet.

V Pásme Gazy zomrelo podľa tamojšieho ministerstva zdravotníctva najmenej 232 ľudí, z toho viac ako 100 žien a detí. Podľa Izraela je medzi mŕtvymi prinajmenšom 150 militantov. V Izraeli zomrelo 12 ľudí, vrátane dvoch detí.

Medzinárodný tlak


Obe strany čelili veľkému medzinárodnému tlaku na ukončenie násilností. Pri sprostredkovaní prímeria zohrali vedúcu úlohu Egypt, Katar a Organizácia Spojených národov (OSN).

Egyptský prezident Abd al-Fattáh as-Sísí podľa egyptskej štátnej televízie nariadil dvom bezpečnostným delegáciám v Izraeli a Okupovaných palestínskych územiach, aby pracovali na udržaní pokoja zbraní.

Americký prezident Joe Biden v stredu povedal izraelskému premiérovi Benjaminovi Netanjahuovi, že očakáva značnú deeskaláciu vedúcu k prímeriu. Po oznámení prímeria vyhlásil, že prinieslo „skutočnú príležitosť“ na pokrok.

Viac k témam: Hamas, Izrael, Palestína, Pásmo Gazy, prímerie
Zdroj: Webnoviny.sk - Izrael a palestínsky Hamas uzatvorili prímerie, bombardovanie si vyžiadalo vyše 240 obetí © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.